"הרשת של אליס" הוא רומן מרתק המבוסס על סיפורה האמיתי של רשת ריגול נשית במלחמת העולם הראשונה

צרפת, 1915, מלחמת העולם הראשונה: רשת ריגול סודית, שמורכבת כולה מנשים מרגלות, עומדת במרכז "הרשת של אליס", רומן היסטורי המבוסס על סיפור אמיתי. קפיצה קדימה, לשנת 1947: פגישה גורלית ומקרית של שתי נשים זרות וחזקות מובילה לאיחוד כוחות שלהן, והן יוצאות למסע חיפוש אחרי קרובת משפחה של אחת מהן, שנעלמה במהלך מלחמת העולם השנייה. שתי המלחמות העקובות מדם מתמזגות למקשה אחת בסיפור, ויוצרות עלילה מרתקת ומצמררת.

צילום: גטי אימג'ס

צ'ארלי סנט־קלייר היא צעירה דעתנית, חריפת לשון וגאונה במתמטיקה שמשוועת לצאת לעצמאות בתקופה שבה נשים רווקות היו נתונות תחת חסות אביהם. לעומתה, אוולין גרדינר לא מוכנה להתנהל לפי תכתיבי החברה – היא קשוחה, מסוגלת לשקר בלי להניד עפעף, קרת רוח ומשעשעת, ויש לה כל התכונות שיוצרות מרגלת טובה. עלילת הספר נבנית לאט, נעה בין עבר להווה וחושפת בכל פעם עוד טפח מעברן של הדמויות, וממה שהביא אותן למצבן הנוכחי.

המחברת, קייט קווין, בונה את הדמויות שלה באופן מעניין: היא מציגה גלריה של נשים נחושות ואמיצות שמחליטות באופן נחרץ לא לתפקד כעקרות בית נואשות, וגם לא להיות פקידות משועממות שעסוקות גם בניהול הבית. גיבורות "הרשת של אליס" הן נשים חזקות שנרתמות בכל דרך למאמץ המלחמתי, תוך כדי סיכון חייהן ובלא מעט הקרבה עצמית. בראש רשת הריגול עמדה אישה חזקה ומתעתעת שהחליפה זהויות וצבעים כמו זיקית; לצידה, כל אחת מן הנשים בספר היא דמות דעתנית ופורצת דרך בפני עצמה, וכולן נשים שחיפשו הכרה וייעוד לעצמן, שלא ידעו פחד ושהותירו אחרי מותן מורשת לדורות הבאים. העלילה מציגה את נקודת מבטן לפני המלחמה ולאחריה, ואת האדמה החרוכה שהותירה המלחמה, שהביאה לסוף עידן התמימות של אנשים שרק רצו לשרוד.

כל פרק מגולל בנפרד את עלילות שתי הנשים בזמן אחר, ומותיר את הקורא ברמה גבוהה של מתח וסקרנות שמושכת אותו להמשיך לפרק הבא. סודות ושקרים, לבבות שבורים ורוחות חסרות מנוח מן העבר הם חלק מרכזי מ"הרשת של אליס", לצד פיסת היסטוריה חשובה ועלומה יחסית שמתוארת בו, ולצד המידע החשוב שהספר מספק בכל מה שקשור לתרומתן של נשים למלחמות העולם השונות. ואף שמדובר בספר עב־כרס – למעלה מחמש־מאות עמודים – הוא נקרא, כמו רומנים היסטוריים טובים במיוחד, בשטף ובנשימה אחת. מומלץ.

הרשת של אליס
קייט קווין, תרגום: דורון דנסקי
הוצאת אריה ניר, 544 עמ'

לכתבה המלאה בעיתון מקור ראשון: https://bit.ly/3hc4CyQ

חגית בן-חור

ברוכים הבאים לבלוג הסקירות שלי