הילה ארוון מצליחה להכניס את הקורא אל עולמה הסוער של צעירה יהודייה ונחושה בלונדון של המאה ה-19

מאת  חגית בן–חור כ״ו באב ה׳תשע״ח (07/08/2018 16:06)

"אי התפוחים", רומן היסטורי חדש פרי עטה של הסופרת הילה ארוון, מתרחש בלונדון של שנת 1884. הספר מתמקד בחנה מרגרט אלישיביץ, המכונה מג, בת למהגרים יהודים ממזרח אירופה, שהתייתמה מהוריה ויוצאת בעל כורחה לחפש פרנסה שתכבד אותה ותביא פת לחם לשולחנה. למרות חריצותה ורצונה להתקדם בחיים, מזלה לא שפר עליה, והיא מוצאת את עצמה משוטטת ברחובות בקור הנורא, גוועת ברעב ותלויה בחסדיהם של אנשים טובים.

הגורל מפגיש אותה שוב ושוב עם גבר צעיר מן המעמד הגבוה בשם אנתוני אליוט, וכל מפגש ביניהם גרוע מקודמו. אנתוני בטוח שמג היא כייסת ומכנה אותה "חתולת רחוב", ולבסוף אף מסגיר אותה למשטרה. מג נמלטת ממנו בעור שיניה, אך נפתולי החיים גורמים להם להיפגש שוב. היא נכנסת לביתו, ובלי שום אזהרה מוקדמת הופכת לחלק ממשפחת אליוט הענפה.

צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק

וכך מגלה מג עולם חדש. המזל שלה מתחיל להאיר לה פנים, ומלחמתה הקיומית לשרוד מתחלפת בשגרה של שיעורים בנימוסי שולחן, יציאה לנשפים, התפנקות והנאה מחיי נוחות ורווחה. אך האם מצבה אכן הוטב? בעוד אנתוני מתנהג אליה בעוינות ונושף בעורפה, מג נלחמת למצוא את מקומה בין בני המשפחה העשירים וגינוניהם הגבוהים. לאורך העלילה היא עוברת טלטלות ותלאות רבות, נפשה מיוסרת, ועם זאת, האופטימיות שלה, כשרונה וטוב לבה לא מותירים את האנשים סביבה אדישים. האם תצליח מג למצוא את המנוחה והנחלה שמגיעות לה?

דמותה של מג חזקה ומרגשת, ונחישותה, חרף המכשולים ודרך החתחתים שעברה בחייה הקצרים, מעוררת השראה. היא מתמודדת עם דילמות קשות ביחס לזהותה היהודית בעולם החדש שנפתח לפניה אצל משפחת אליוט, עולם של התבוללות וטשטוש השורשים היהודיים. היא אף מקדימה את זמנה בכך שהיא רוצה להיות עצמאית, לפרנס את עצמה ולא להיות תלויה בגבר עשיר שישודך לה, דבר שלא יעלה על הדעת בתקופה הוויקטוריאנית, שבה הנשים עדיין לא קיבלו שוויון זכויות והיו נתונות למרותו של אב המשפחה.
הילה ארוון, שמוציאה את ספריה בהוצאה עצמית ומוכרת אותם דרך אתר האינטרנט שלה, מצליחה לרקום ביד אמן עלילה מרגשת, ולהכניס את הקורא לעולם מרתק ומעורר סקרנות. כמו בספריה הקודמים, גם כאן ניכר שהספר מבוסס על תחקיר היסטורי מקיף על התקופה הוויקטוריאנית, החל מהתלבושות האופייניות לתקופה ועד לתפריט הסעודות. זהו ספר שקוראים בנשימה אחת. הוא לא צפוי, וההפתעות בו מלוות את הקורא עד לעמוד האחרון.

הילה ארוון, אי התפוחים, הוצאה עצמית, 511 עמ'

לכתבה בעיתון מקור ראשון: https://bit.ly/326nNps

חגית בן-חור

ברוכים הבאים לבלוג הסקירות שלי