"הכל אודות חביבה", ספרו השלישי של הסופר והמתרגם ירון פריד, מתרחש מאחורי הקלעים של תיאטרון ציבורי ועל הבמה שלו. גיבורת הספר, חביבה רוז, היא שחקנית תיאטרון שנולדה להיות כוכבת. היא תמיד ידעה ששמה ילך לפניה, עוד כשחייה היו עלובים והפרוטה הייתה חסרה בכיסה.

חביבה נהגה לכנות את עצמה, בהתנשאות מה, "הגברת הראשונה של התיאטרון הציבורי", וכמו חנה רובינא בזמנה, חביבה כיכבה בתפקידים החשובים ביותר על הבמה, והייתה המלכה הבלתי מעורערת של עולם התיאטרון שעל ברכיה גדלו דורות שלמים.

צילום: Talmoryair
המלכה הבלתי מעורערת של עולם התיאטרון. חדרה של חנה רובינא. צילום: Talmoryair

לא היה תפקיד שחביבה רוז לא יכלה לגלם. היא ידעה איך להמציא את עצמה בכל פעם מחדש, ודאגה תמיד להיות במרכז הבמה. מבחינתה, היא הייתה גדולה מהחיים והעולם סבב סביבה, כך שלא היה עוד מספיק מקום על הבמה גם לשאר השחקנים ששיחקו לצידה.

חביבה היא הכול מלבד חביבה: היא מלכת הדרמות, היא לא אוהבת שמכתיבים לה את החיים ועל פיה יישק דבר. היא אישה ללא גיל וללא קמט, האור היחיד של חייה הוא אור הזרקורים שמרצד מעל הבמה, והיא לא יודעת לעשות שום דבר אחר מעבר למשחק.

אך לא לעולם חוסן, ובעולם של אינטרנט, אינסטגרם ותוכניות ריאליטי, כוכבה של חביבה החל לדעוך. כאן נכנסה לתמונה קרין מזור, אישה בשנות העשרים לחייה, הכוכבת העכשווית של עולם הבידור והטלוויזיה ומעריצה של חביבה עוד מילדות. גם דרכה של קרין לא הייתה סוגה בשושנים, אך כשהיא מקבלת הצעה מפתה לשחק בתפקיד ראשי בהצגה חדשה, היא לא חושבת פעמיים. היא לא יודעת שחביבה רוז כבר הבטיחה לעצמה את התפקיד, והיא לא תנוח ולא תשקוט עד שהוא יהיה שלה.

קרין וחביבה פותחות חזית אחת נגד השנייה, מתכתשות מחוץ לבמה ולא בוחלות בשום אמצעי כדי לזכות בתפקיד המיוחל. האם ההצגה תימשך, ומי תהיה זו שתדקלם את השורה האחרונה על הבמה?

בצורה משעשעת, רוויה בהומור ובציניות לוקח ירון פריד את הקורא אל מאחורי הקלעים של עולם התיאטרון: התככים, הצביעות, הרשעות, המלחמה העקובה מדם על כל תפקיד וחוסר הפרגון של השחקנים הוותיקים אל מול השחקנים הצעירים ולהיפך. את הספר הזה, ששמו הוא הומאז' לסרט המפורסם "הכל אודות חווה", תקראו בחיוך גדול.

ירון פריד הכל אודות חביבה, סלע ספרים, 206 עמ'

לכתבה בעיתון מקור ראשון: https://bit.ly/3bynE19

חגית בן-חור

ברוכים הבאים לבלוג הסקירות שלי