את הספר "מכתב אחרון ופרידה" שכתבה הסופרת הבריטית הנפלאה ג'וג'ו מויס קראתי מיד כשהוא תורגם לעברית ע"י הוצאת ידיעות ספרים בשנת 2017.
העלילה נעה בין עבר להווה ובין לונדון של שנת 2003 ללונדון של שנת 1960.
במרכז העלילה עומדות שתי נשים חזקות בשנות השלושים לחייהן, אלי הווארת, כתבת במגזין פנאי בעיתון שהקריירה שלה לא מצליחה לנסוק וגם חיי האהבה שלה עוברים לא מעט טלטלות.
וג'ניפר סטרלינג אישה נשואה שעוברת תאונה קשה ולא מצליחה להזכר בחיים שהיו לה קודם.
מכתבי אהבה מהעבר שמגיעים בהווה לידיה של אלי, מצליחים לחבר בחוט נסתר בין חייהן של שתי הנשים הזרות האלו.
כשהספר תורגם לעברית הוא היה שנוי במחלוקת, היו שטענו שהוא היה מייגע וטרחני אבל אני אהבתי אותו והצלחתי להתחבר לעלילה ולדמויות כבר בהתחלה.
ב 23 ליולי 2021 עלה לנטפליקס סרט שמבוסס על הספר בכיכובן של שתי שחקניות ענק שיילין וודלי שאהבתי את משחקה בסדרה "שקרים קטנים גדולים" (מגלמת את ג'ניפר סטרלינג) ופליסיטי ג'ונס המתוקה שזכורה לנו מהסרט "התאוריה של הכל" ועוד סרטים וסדרות מוכרים וטובים (מגלמת את אלי הווארת).
הסרט נשאר נאמן לספר וכמו בספר הוא התמקד בעיקר בחייה של ג'ניפר סטרלינג.
אהבתי את התלבושות, האיפור הכבד והמוזיקה של שנות השישים ואת נופי הרקע של אנגליה והריביירה הצרפתית.
העלילה שמה דגש על פמיניזם והמהפך שנשים עברו במהלך השנים. את הדרך שעשו מבחינה מקצועית וגם אישית והמעבר החד בין חייה השמרניים של ג'ניפר לעומת חייה הליברלים של אלי שמדגיש את המהפך הזה.
ג'ניפר שהתחתנה בסוג של שידוך עם גבר שהיא לא אוהבת ומתייסרת כאשר היא מתאהבת בגבר אחר, לעומת אלי שאין לה בעיה לנהל רומן ארוך עם גבר נשוי וגם לשכב עם גבר זר שהיא אפילו לא זוכרת את שמו ביום שלמחרת.
אישית, הספר הותיר בי חותם יותר עמוק מהסרט אבל אהבתי גם את הסרט שניכר שהיתה בו השקעה רבה מבחינת שחקנים טובים ומוכרים, תפאורה ותלבושות.

לינק לסקירה שלי על הספר: https://bit.ly/2V4iiqe

טריילר לסדרה:

חגית בן-חור

ברוכים הבאים לבלוג הסקירות שלי