איך לעצור את הזמן – מאט הייג

איך לעצור את הזמן
סופר/ת:
סוגה:
Published: 2019

הכל משתנה וכלום לא משתנה.

טום הזרד נולד בצרפת לפני יותר מארבע מאות שנה, בשנת 1581.
הוא נולד עם תסמונת מיוחדת שאלה הלוקים בה מזדקנים לאט וחיים חיי נצח.
טום שייך לאגודת אלבטרוס, האלבטרוס הוא עוף שמאריך ימים וזה גם שם נרדף לחדשנות ויצירתיות.
הנדריק, המפעיל שלו באגודת האלבטרוס תמיד מזהיר את טום להנות מכל רגע אבל הכלל הראשון בספר החוקים שלו הוא: לעולם לא להתאהב ולא להיקשר לאנשים כי אחרת הוא עלול להשתגע.
בכל שמונה שנים טום פוצח בחיים חדשים והנדריק בוחר בשבילו דמות שונה בתוכה הוא חי והפעם טום בוחר להיות מורה להיסטוריה בתיכון בלונדון.
טום תקוע כבר שנים בגיל 41, הנפש שלו כבר ראתה הכל, עברה גלגולים שונים ומשונים אבל הגוף מחדש את עצמו ונותר צעיר. הוא חווה על בשרו את ציד המכשפות, ניגן במופע של שייקספיר, הכיר את נפוליאון ונתקל בבורות וצרות אופקים.
לפני מאות שנים טום התאהב בפעם הראשונה והיחידה באישה בשם רוז אבל כשרוז חלתה במגיפה והלכה לעולמה טום נותר מאחור ולא התאושש מאז, הבדידות חזרה לפקוד את חייו והעיקה על נפשו ורוחו.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר  

טום יודע שיש עוד אנשים כמוהו בעולם ואחת מהן היא בתו מריון שעקבותיה נעלמו לפני שנים.
טום מרגיש שהוא הגיע למבוי סתום בחייו, הוא לא יכול למות אבל גם חייו הנצחיים הם לא החיים שהוא מאחל לעצמו ומה שאחרים אולי יראו כברכה, הוא רואה כקללה.
הוא סובל מנדודי שינה, הוא כמעט ולא ישן בכלל ואת ימיו מלווה כאב ראש טורדני שלא מרפה ממנו.
הוא מרגיש שהעבר רודף אותו ומשקלו מכביד עליו, שתי הנשים שאהב בחייו שהן אמו ורוז, מתו בדרך אכזרית ורק נותרה בלבו תקווה למצוא את מריון ולהציל את חייה שעלולים להיות בסכנה.
כשמורה לצרפתית מבית הספר חושבת שהיא מזהה את טום ועלולה לחשוף את זהותו האמיתית, טום צריך לעשות הכל כדי למנוע זאת ממנה כדי לא לסכן את חיי שניהם.
האם יצליח טום לגלות מה התכלית של חייו והאם ימצא את מריון בתו?

עלילת הספר נעה בין ההווה לבין העבר הרחוק של טום.
הספר היה מיוחד, מרתק ומעורר מחשבה, לא פעם אני חושבת לעצמי איזה כייף היה לחזור אחורה בזמן ולהכיר אנשים שהותירו חותם בדפי ההיסטוריה, או לחיות באנגליה בתקופה הוויקטוריאנית עם השמלות הנפוחות והחיים הנינוחים אבל אז אני נזכרת בכל המחלות שאנשים באותן תקופות חלו בהן, על הבורות והקשיים ומעדיפה לחזור לימנו אנו ולקדמה אז האם שווה לחיות לנצח? לדלג בין השנים ולהיחשף לשינויים שחלים בעולם? בסופו של דבר שינויים הם מהות החיים.
אהבתי את דמותו המשעשעת של טום ואת היכולת שלו למצות את הטוב מהכל ולמצוא תקווה בדברים הקטנים וגם הרצון העז שלו למצוא את התכלית לחייו הנצחיים.
טום חוזה בשינויים שקורים בעולם אבל השינוי היחיד שלא קורה זה לו עצמו, אין לו קמטים, לא שיערות לבנות על הראש, כל יום נותר בדיוק כמו קודמו.
הספר הזה רק מוכיח שכמה שהעולם השתנה במאות השנים האחרונות, במובן מסוים הוא לא השתנה כלל ואנשים תמיד יישארו אנשים בהתנהגותם וברדיפות שלהם אחרי מישהו שלא תואם את צורת החיים שלהם. טום הוא כמו שחקן שמחליף מסיכות והעולם הוא הבמה שלו. מצאתי בעלילה הרבה מסרים קטנים לחיים ואהבתי את התפתחות העלילה בסוף, זהו אמנם סיפור בדיוני אבל גם אנשים שמחוברים למציאות יצליחו להתחבר אליו.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review