אנטומיה: סיפור אהבה – דיינה שוורץ

אנטומיה: סיפור אהבה
הוצאה:
Published: 2022

מה הם ניסים אם לא מדע שטרם עלה ביד האדם להבין?

אדינבורו 1817
הייזל סינט היא נערה בת 17 שמתגוררת במצודת הותורנדן שבאדינבורו השייכת למשפחתה מצד אביה מזה מאה שנה. סבה מצד אמה היה ויקונט ומשפחתה נחשבה לאצילית ומיוחסת. הוריה של הייזל היו שמחים לראות אותה מתערה בחברה הגבוהה כיאות לנערה צעירה במעמדה וגם שתינשא במהרה לדודן שלה ברנרד.
הוריה של הייזל לא היו נוכחים בחייה. לאחר שאחיה הבכור ג'ורג' מת ממחלה שנקראה קדחת הרומאים, אמה של הייזל התאבלה עליו, התעלמה מהייזל והיתה אובססיבית כלפי אחיה הקטן והנסיך המפונק של המשפחה, פרסי.
אביה של הייזל היה רב חובל ששירת בחיל הים המלכותי והוצב הרחק מהבית, הוא התעניין בפילוסופיה של הטבע והייזל ירשה ממנו את האהבה הזאת.
הייזל לא היתה מעוניינת לבלות את זמנה בנשפים משעממים ובסעודות עם נשות חברה לא מעניינות. היה רק דבר אחד שעניין אותה: ללמוד אנטומיה אצל ד"ר ביצ'האם השלישי והמפורסם שנחשב למנתח הידוע ביותר באדינבורו ובממלכה כולה ועסק כמנהל המחלקה הכירורגית באוניברסיטת אדינבורו וגם מנהל את אגודת האנטומיסטים המלכותית של אדינבורו.
סבו של ד"ר ביצ'האם כתב בזמנו ספר שנקרא: "המסה של ד"ר ביצ'האם" והייזל גדלה על ברכיו של הספר הזה והוא ליווה אותה מאז שהיא זוכרת את עצמה.
ד"ר ביצ'האם האמין שלא ניתן לעסוק ברפואה אם לא מכירים את האנטומיה של גוף האדם ולשם כך צריך להשתמש בגופות. ד"ר ביצ'האם סיפק לתלמידיו בבית הספר לאנטומיה גופות של גברים ונשים שגורלם לא שפר עליהם ושעברו תחת חבל התלייה ולכן לפי החוק הבריטי היו מורשים להעניק תרומה אחרונה לבני ארצם בתור כפרה סופית.
כשאמה לא ברקע ואביה נמצא מעבר לים, הייזל הצליחה בדרך מתוחכמת וערמומית להצטרף לקורס הרפואה של ד"ר ביצ'האם ולהבריק בשיעורים עד שהיא נתפסת.
ד"ר ביצ'האם הקשוח עשה איתה הסכם שבו היא תוכל ללמוד אצלו בהמשך ואולי אף להפוך לאישה הרופאה הראשונה בתנאי שהיא תעבור בחינה קשה ולשם כך היא צריכה ללמוד את כל החומר לבד וגם לתרגל על אנשים חיים או מתים ולא רק לקרוא את החומר בספרים. הייזל הנחושה להצליח מתחברת לבחור צעיר בשם ג'ק קארר שעובד בלילות כחוטף גופות ועוזר לספק לה גופות שתוכל להתלמד עליהן. בזמן שהייזל לומדת במרץ ומפתחת רגשות כלפי ג'ק, דברים מוזרים ואפלים מתרחשים בין כתלי בית הספר לאנטומיה של ד"ר ביצ'האם השלישי ואנשים לא מפסיקים להעלם אבל האם אכן קדחת הרומאים ממשיכה לגבות קורבנות?

הפרקים נעים דרך עיניה של הייזל הבלתי נלאית. הייזל היא דמות פורצת דרך שמקדימה את זמנה, היא אישה צעירה, סקרנית, משוועת ללמוד ולהתקדם ושום דבר לא יעמוד בדרכה כדי להגשים את החלומות והשאיפות שלה. דמותה היתה מרגשת עד דמעות. הרגשתי כמו אמא גאה כאשר קראתי על הנחישות שלה להתקדם כאישה יחידה בעולם של גברים כוחניים שזלזלו ביכולות שלה.
פעם חשבתי שהייתי רוצה לחיות במאה ה 19, בזכות השמלות המפוארות, הגברים הג'נטלמנים והרומנטיקה באוויר אבל היום במבט מפוכח אני רואה עד כמה התקדמנו מאז ואני מבינה שהחיים שלנו במאה ה 21 טובים הרבה יותר, מלאי שפע ועברנו כברת דרך משמעותית במעמד האישה, ברפואה, בטכנולוגיה ועוד הרבה דברים שלא היו קיימים באותה תקופה חשוכה. אני מודה שחששתי מהספר הזה, פחדתי שהוא יהיה יותר מידי אפל וספר פנטזיה אבל גיליתי שמעבר לכל עניין הרפואה זה בעיקר סיפור על אהבה. מצאתי את עצמי מרותקת לעלילה, לכתיבה המשובחת והדבר הראשון שמשך את עיני היתה הכריכה המדהימה של הספר. כריכה שמציגה כלפי חוץ אשת חברה עם שמלה אדומה כאש וכשמסתכלים עליה מלמעלה ניתן לראות צורה של לב פועם.
הספר הומלץ במועדון הקריאה של השחקנית ריס וויתרספון בינואר האחרון. אני עוקבת כבר שנים אחרי ההמלצות של ריס, יש ספרים שאהבתי יותר ויש כאלה שפחות אבל זה אחד המצוינים והמומלצים ביותר. שאפו ענק להוצאות 22 אותיות על בחירת ספרים משובחים שמתמקדים בהעצמה נשית ונשים חזקות שנלחמות על מקומן בעולם וכל הכבוד לתרגום של שי סנדיק שתמיד מצליח להעצים את חווית הקריאה שלי. אני מחכה כבר בקוצר רוח לראות מה יהיה הספר הבא של ההוצאה הזאת שיתורגם לעברית.

לרכישת הספר באתר עברית.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. חנה ארליך

  שמי חנה קראתי את הספר בשקיקה ספר מדהיםכבר מזמן לא קראתי ספר היסטורי כל כך מעניין מסכימה עם כל מילה שכתובה שם כל הכבוד

 2. חגית שושני

  יופי של סקירה!
  תמיד מסקרן לפגוש חוויות קריאה ולהסכים איתן. הייזל היא בהחלט דמות מעוררת השראה ופורצת דרך.
  סיפור נפלא, כתוב בצורה סוחפת ומרתקת.

  1. חגית בן-חור

   מסכימה עם כל מילה! אני אוהבת סיפורים על נשים חזקות שהקדימו את זמנן! הבנות שלנו לא יודעות עד כמה שפר עליהן מזלן שנולדו במאה הנכונה.