אפלה – רגנאר יונאסון

אפלה
סוגה:
הוצאה:
Published: 2022

הולדה הרמנסדוטיר היא מפקחת בילוש בת 64 שעובדת בתחנת המשטרה של ברייקיאוויק.
הולדה לא היתה מוכנה להשלים עם העובדה שגיל הפרישה שלה מהמשטרה הולך ומתקרב והמחשבה על כך הייתה קשה מנשוא עבורה. לפני מספר שנים הולדה התאלמנה מבעלה ועכשיו היא פחדה שללא שגרת עבודתה, הבדידות תכרסם בה. בעבודה היא הרגישה שהממונים עליה והכפופים לה לא סומכים עליה לחלוטין. היא לא הצליחה להתקדם ולקבל את המשרות שהגישה להן מועמדות כי הכל כבר נחטף ע"י עמיתיה שצעירים ממנה והולדה קיבלה את המצב בהשלמה כנועה.
יום אחד הבוס שלה מודיע לה שהוא מוציא אותה לפרישה מוקדמת ויש לה שבועיים לפנות את השולחן שלה למחליף הצעיר והמבטיח שאמור לשבת על הכיסא שלה. הולדה מנסה למחות אבל ההחלטה כבר התקבלה וכאות נחמה, הבוס שלה מאשר לה לבחור תיק ישן שלא פוענח ולנסות לטפל בו לפני שהיא עוזבת את התחנה לצמיתות. הולדה בוחרת לטפל בתיק שבו צעירה בת 27 בשם אלנה מצאה את מותה לאחר שטבעה וכפי הנראה עברה התעללות. אלנה הגיעה לאיסלנד מרוסיה כדי למצוא בה מקלט מדיני אבל בסופו של דבר מצאה את מותה.
השוטרים האחרים שטיפלו בתיק הזה לפני שנה סגרו אותו בתואנה שאלנה התאבדה והם חשבו שהולדה מבזבזת את זמנה בניסיון לפתור פשע שלא קרה. הולדה לא הסכימה להרפות מהתיק הזה, היא יודעת שהספירה לאחור החלה וימיה במשטרה הם ספורים וקצובים והיא חייבת לגלות מה קרה לאלנה לפני הפרישה שלה אך ככל שהיא מתקרבת לגילוי האמת בתיק הזה, חייה עלולים להיות בסכנה.

הפרקים נעים דרך תיק החקירה בהווה לבין חייה של הולדה בעבר. אהבתי את דמותה של הולדה. היא התגאתה ביכולות ההבחנה הדקות שלה. היא החשיבה את עצמה לאחת הבלשיות הטובות במשטרה ושום דבר לא חמק ממנה דווקא מפני שניחנה בכישרון לראות מבעד לכל השקרים וההונאות הרבה לפני שאר עמיתיה.
נהניתי מאד מדמותה שהיתה קצת מיושנת ולא מתקדמת עם הטכנולוגיה המתחדשת. שוטרת מהדור הישן שיודעת איך להוציא מידע מהנחקרים שלה. הולדה היא רודפת צדק ואין לה בעיה לעגל פינות כדי שהצדק ינצח, גם אם היא עוברת מידי פעם על החוק.
הכתיבה היתה מרתקת מאד ושאבה אותי פנימה כבר מהדף הראשון. הסוף היה מפתיע וגם סודות אפלים לגבי חייה של הולדה הותירו אותי מזועזעת עם פה פעור.
הספר הסתיים עם סוף פתוח וסביר להניח שהתשובות יתגלו בספר הבא כי מסתבר שזה ספר ראשון מתוך סדרה של ארבעה ספרים ואני מאד מקווה שהוצאת אריה ניר יתרגמו גם את הספרים הבאים לעברית. אני בכל אופן אשמח לקרוא עוד מיצירותיו הנפלאות של הסופר רגנאר יונאסון.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review