במקום בו הלב נמצא – אורית ינקו

במקום בו הלב נמצא
סופר/ת:
Published: 2022

איסטנבול 1918
ויקטוריה סזל נולדה באיסטנבול בלילה הסוער ביותר שידעה טורקיה. זה היה לילה של צללים מאיימים ורוחות מתים, חודשים ספורים לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה.
כשהיתה ויקטוריה בת שבע היא התחילה לחלום בלילה חלומות ביעותים שהפכו להיות חלומות נבואיים שהגשימו את עצמם.
הוריה רחל ואברהם היו מודאגים ממצבה של בתם, מילדה מאושרת ושמחה היא הפכה לילדה עצובה שכל כובד העולם ניצב על כתפיה הקטנות והיא החלה להסתגר בתוך עצמה.
ויקטוריה עברה חזיונות קשים גם במהלך היום, מה שהקשה עליה לנהל חיים כמו כל ילדה נורמלית וגם גרם לרכילות מצד השכנים שנרתעו מהילדה המוזרה שיכלה לנבא את העתיד.
אחרי הנידוי כלפי משפחת סזל הגיע הרגע שבו אנשים רצו לדעת מה צופן להם העתיד והחליטו להתייעץ עם הילדה הקטנה לגבי דברים אישיים שהטרידו אותם וויקטוריה הפכה למוקד לעלייה לרגל.
בבגרותה הפכה ויקטוריה לתופרת מוכשרת ואף פתחה קבוצת לימוד לנשים צעירות שרצו ללמוד ממנה לתפור.
החיים המשיכו כרגיל, בין עליות למורדות, ולאחר שהסתיימה מלחמת העולם השנייה יהודים רבים הרגישו פחות רצויים במדינה שחיו בה כל חייהם וויקטוריה כבר ראתה בחזיונותיה את העתיד במקום אחר, בפלשתינה, מדינת היהודים.
היא ידעה ששם החיים יהיו טובים יותר והיתה נחושה לעזוב את טורקיה בכל מחיר אבל הוריה לא הסכימו לעזוב את המקום בו חיו כל חייהם ושלוש שנים לאחר מכן ויקטוריה מצאה את עצמה על ספינה בדרך לפלשתינה אבל
מה צופן הגורל לנערה הצעירה והאם בארץ הקודש היא תמצא מנוח לנפשה?

הפרקים נעים לתוך חייה של ויקטוריה ושאר קהילת הטורקים שעלו איתה לארץ והקימו בית במושב בורגתא. העלילה נפתחת באיסטנבול של שנת 1918 ומסתיימת בישראל של שנת 1974.
כבר מהדף הראשון נסחפתי אחרי חייה המיוחדים של ויקטוריה. אישה שידעה לצפות את הנולד והאמינה שהגורל נכתב מראש ולא משנה מה שלא נעשה, לא נוכל לשנות אותו.
סיפור העלילה היה מרגש ונגע בעולים מטורקיה שהתיישבו במושב בורגתא והפכו למשפחה אחת גדולה. אנשים שחלקו יחד שמחה, עצב והיו אנשים של עמל וחזון וחוו לידות ושמחות לצד טרגדיות.
הספר חיבר אותי לשורשים הטורקיים שלי, למסורת הספרדית, לרחובות איסטנבול, למאכלים, הניחוחות, המילים בלדינו והמנהגים המוכרים. לאחרונה יוצא לי לקרוא ספרים על עולי טורקיה ואני ממש שמחה שכותבים על התקופה הזאת.
הדמויות היו מרגשות עד דמעות והעלילה היתה כמו סרט טורקי שיש בו עצב וכאב אבל גם לא מעט שמחה.
אהבתי מאד את הכתיבה הגבוהה והאינטליגנטית של אורית ינקו ולא הרגשתי לשנייה שאני קוראת ספר ביכורים – מומלץ בחום.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. סמדר

    ספר מקסים ואותנטי. מומלץ