האור במקומות המסתור – שרון קמרון

האור במקומות המסתור
סופר/ת:
Published: 2022

העולם יפה, אבל האנשים מכערים אותו.

סטפניה פודגורסקה גדלה בחווה המשפחתית בבירצ'ה שבפולין יחד עם אמה ושמונת אחיה. הילדות שלה נחשבה למאושרת אבל סטפניה לא אהבה את חיי החווה ואת קרקורי התרנגולות שלא הפסיקו להרעיש בכל שעות היממה.
כשסטפניה היתה בת 13 היא התעקשה לעבור להתגורר בעיר פשמישל יחד עם שתי אחיותיה הבוגרות שעבדו בעיר. היא מצאה עבודה כזבנית בחנות של בני משפחת דיאמנט היהודים ולמרות היותה קתולית היא התקבלה על ידם בזרועות פתוחות. כששתי אחיותיה החליטו לחפש את מזלן בערים הגדולות שבפולין, משפחת דיאמנט אימצה את סטפניה אליהם והיא עברה להתגורר איתם והפכה לחלק בלתי נפרד מהמשפחה. סטפניה נקשרה במיוחד לאיז'יו האח האמצעי בן ה 18 ששיתף אותה בחלומות שלו על העתיד.
בשנת 1939 הרוסים פלשו לפשמישל והעיר נחלקה לצד של הרוסים ולצד של הגרמנים.
סטפניה נמצאה בצד של הנהר ששם הרוסים השתלטו על העיר ואילו היהודים שהתגוררו במערב פשמישל גורשו לצד השני של הנהר. כל העיר היתה בכאוס גדול ויהודים רבים הוכה והומתו ביריות על ידי הגרמנים.
בשנת 1941 המצב מחמיר וסטפניה שהיתה כבר נערה בת 16 נחשפה לראשונה לשנאה היוקדת של האנשים סביבה כלפי היהודים. שנה לאחר מכן הגרמנים פולשים לפולין וכל היהודים עוברים להתגורר בגטו והופכים לאסירים מאחורי גדר תיל ורק סטפניה נותרת מאחור בבניין הריק שפעם היה מאוכלס ביהודים.
בהמשך מצטרפת אליה אחותה הקטנה הלנה והשתיים מנסות לשרוד את הקור, הרעב והתנאים הקשים.
כשמקס דיאמנט, אחד האחים לבית המשפחה מצליח לחמוק מהגטו ומבקש מסטפניה להציל אותו ועוד מספר יהודים שנמצאים בגטו ועומדים להיות מגורשים ברכבות, היא מהססת ותוהה האם תסכן את חייה למען יהודים ומצד שני, אם תשרוד את המלחמה הזאת, האם היא תוכל לחיות עם הידיעה שלא עשתה דבר והחרטה תרעיל את חייה? סטפניה זוכרת שבבית לימדו אותה שיש אלוהים אחד לכולם ואם מישהו זקוק לעזרה אז היא צריכה להיות שם בשבילו וכאן חייה נכנסים לטירוף שאין ממנו דרך חזרה.

הפרקים נעים לתוך חייה של סטפניה משנת 1939 ועד לסוף המלחמה בפולין הכבושה.
סיפור חייה מעורר ההשראה של סטפניה פודגורסקה שכמובן מבוסס על חייה האמיתיים, הצליח לרגש אותי עד דמעות. סטפניה היא אישה אמיצה, חרוצה, חזקה, רחמנית, יצירתית, אכפתית וטובת לב שנאלצת לאבד את התמימות שלה בגיל צעיר ולחזות ברשע בהתגלמותו ועדיין לא לאבד את הטוב והתקווה.
סטפניה לא מפחדת להביע את דעתה, יש לה חוצפה שלעיתים מובילה אותה קדימה אבל הרבה פעמים עלולה לסכן את חייה. היא מרדנית ודעתנית באופייה ולא מהססת להילחם כדי להציל את האנשים ש-יקרים ללבה. דמות נוספת ומיוחדת שנגעה לליבי היתה הלנה, אחותה הקטנה של סטפניה שהיתה כל כך בוגרת לגילה ורגישה מאד לאחרים. בשנת 1979 יד ושם הכיר בשתי הנשים כחסידות אומות העולם.
זהו סיפור על מלחמת הישרדות שריתק אותי מהדף הראשון ועד לדף האחרון, מרט לי את כל העצבים ונתן לי פרופורציה על החיים. פתאום הבנתי עד כמה אני ברת מזל שיש לי אוכל במקרר, אני חופשיה לצאת לרחובות, לקנות, לדבר, להביע דעה, להתקלח, לנשום ולחיות את חיי במלואם.
לא יאומן איך אנשים חיו באותה תקופה, בפחד קיומי ועדיין שרדו כנגד כל הסיכויים. יש בספר הזה כל כך הרבה מצבים מלחיצים ובלתי אנושיים שלפעמים אי אפשר לדעת האם לצחוק או לבכות מהסיטואציה הבלתי אפשרית שנוצרה.
הספר הזה סיקרן אותי מאד כשיצא לאור באנגלית לפני שנתיים ופורסם במועדון הקריאה של השחקנית ריס וויתרספון. התרגשתי מאד שהוצאת ידיעות ספרים תרגמו אותו לעברית והוא אכן הצדיק את כל הרעש שנוצר סביבו ומבחינתי הוא היה אחד הספרים המיוחדים ביותר אודות מלחמת העולם השנייה שקראתי לאחרונה.
לאחר שסיימתי לקרוא אותו מיהרתי לחפש סרטונים על חייהן של סטפניה ואחותה הלנה. הספר מכיל בתוכו עצב ואובדן אל מול תקווה, גבורה, אומץ, שמחה ורגעי אור קטנים גם בזמנים הכי חשוכים! חובת קריאה!!!

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. יפעת

  ספר מרתק…שלא ניתן להניחו מהיד…מתחילתו ועד סופו…זורם וקולח…סטפניה-פושה והלנה, גיבורות מזן נדיר…איזו הקרבה…אומץ…חמלה ואהבת אדם..פשוט נפעמתי מתעצומות הנפש של סטפניה והלנה…הן חסידות אומות עולם לנצח נצחים…מה שעוד מוסיף זה התמונות בסוף וההסבר מה קרה בהמשך לנפשות הפועלות…ספר ייחודי ומומלץ בחום.

  1. חגית בן-חור

   ספר פשוט מדהים, תכנסי ליוטיוב ותצפי בסרטונים שהבן של סטפניה ומקס העלה לשם, יש שם גם תמונות של הבית שהם הסתתרו בו, מאד מרגש.

   1. נטע טבת

    שלום חגית,
    אבא שלי מפשמישל וביקרתי שם מספר פעמים. כמובן אקרא גם את הספר.
    איך אפשר להגיע לסרטים ביוטיוב, מה לכתוב כדי לראות אותם?

     אני מצרפת את אחד הסרטונים שעלו ביוטיוב לגבי הסיפור הזה:
     https://youtu.be/_uqIsfR1CRw

     אפשר לרשום ביוטיוב את השם: סטפניה פודגורסקה ויעלו סרטונים עליה, יש גם סרטון באנגלית שבו הבן שלה מדבר יחד עם הסופרת של הספר והם מספרים יחד איך נולד הספר אודות חייה – מרגש מאד.