האישה ששבה לחיים – בת מילר

האישה ששבה לחיים
סופר/ת:
סוגה:
הוצאה:
Published: 2022

פרל פלאוורס היא ספרית בשנות החמישים לחייה שמתגוררת עם בעלה דני בבית כפרי בדרום צרפת. לפני כמעט 40 שנה פרל ניתקה לגמרי קשר עם אביה פרנסיס לאחר שהוא נישא לאישה אחרת ומאז כל הסיפור הזה עומד כמו צל כבד מעל חייה ולא מרפה ממנה על אף שהיא טוענת שהיא מזמן שחררה את אביה לחופשי.
יום אחד שיחת טלפון מאחיה גרג מפרה את שלוות חייה כאשר הוא מספר לה שאביהם נמצא בבית חולים באנגליה וימיו ספורים. פרל מתלבטת האם להישאב שוב לתוך הקשר המורכב עם אביה אבל לבסוף מחליטה לטוס עם דני לאנגליה כדי להיפרד באופן סופי מאביה. כשהשניים מגיעים לאנגליה פרל מגלה שאביה הוריש לה ערמה של יומנים שהוא כתב במשך כמעט ארבעים שנה. משנת 1981 ועד לשנת 2018.
הגילוי אודות היומנים מעורר סערה בקרב האחים ושאר בני המשפחה וכולם רוצים לשים את ידם עליהם כדי לגלות מה כתוב שם אבל האב היה נחוש שהיומנים יגיעו לידיה של פרל בלבד.
כשפרל פותחת את היומנים היא מבינה שרק היא יכולה להבין מה כתוב בהם כי הם כתובים בקצרנות, משהו שפרל ואביה תרגלו הרבה כשפרל הייתה צעירה יותר.
פרל נדהמת לגלות שאביה ידע כל כך הרבה דברים עליה בזמן שהוא בעצם לא פגש אותה במשך ארבעים שנה והקריאה ביומנים פותחת תיבת פנדורה וחושפת לא מעט סודות קשים וכואבים מהעבר וגם פותחת צוהר לדברים חדשים ולא צפויים שמוציאים את פרל מאזור הנוחות שלה. פרל טובה בהדחקה, בבריחה, קשה לה להתמודד עם משקעי העבר והיא נסגרת כמו קונכייה ולא מספרת אפילו לבעלה דברים שקשורים לעבר שלה אבל עכשיו העבר שלה נוקש על דלתה, האם היא תכניס אותו פנימה?

הפרקים נעים בעיקר דרך עיניה של פרל וחושפים את חייה בעבר ובהווה ואת הקשר המורכב שלה עם משפחתה. העלילה נוגעת ביחסים העדינים בין אב לבתו וזה הזכיר לי הרבה שיחות שיש לי עם בן זוגי אודות אביו הביולוגי. כמישהי שלא גדלה בבית להורים גרושים, קשה לי להבין מה באמת מרגיש ילד שהוריו נפרדו והקשר עם אביו נותק. זה עצוב מאד בעיני. כאישה גרושה אני מודעות ליחסים המורכבים שיש לבנותיי הבוגרות עם אבא שלהן במיוחד לאחר שנישא מחדש ויצר לעצמו משפחה חדשה משלו וכשקראתי במהלך העלילה על כל מה שעבר על פרל, כאילו שראיתי את בנותיי אל מול עיני.
היה לי קשה להתחבר לעלילה בהתחלה כי לא הצלחתי להבין את הקשר בין הדמויות אבל בהמשך העלילה הייתה מאד מרגשת ונוגעת ללב. לאורך כל קריאת הספר הזה יש תחושה של עצב ובעיקר תחושה של קשר מוחמץ בין אב לבתו. העלילה נוגעת במשפחה מפורקת, אחים מפולגים והרבה סודות מהעבר שנקברו עמוק במגירה. אהבתי מאד את סגירת המעגל בסוף ואת השינויים הרבים שעוברת דמותה של פרל.
"האישה ששבה לחיים" זהו ספר מיוחד שנוגע במוות ובעיקר בחיים שממשיכים לאחריו.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review