האיש משומקום – גרג הורביץ

האיש משומקום
סופר/ת:
הוצאה:
Published: 2017

גיבור הספר 'האיש משומקום', אוואן סמוק, היה בעברו תוצר של 'תוכנית היתומים'.
במסגרת התוכנית אותרו ילדים אבודים בבתי יתומים ואומנו למשימות על ידי ממשל ארה"ב, משימות חשאיות שאין רישום עליהם בשום מקום.
אוואן גויס כילד משכונת העוני של מרכז בולטימור והקדיש שבע שנים לאמונים מפרכים תחת עינו הפקוחה של המפעיל שלו-ג'ק ג'ונס ששימש לו כאב.
המשימות שלו נמשכו מעל לעשור והכינוי שלו היה: "האיש משומקום" מכיוון שהוא מעולם לא הותיר אחריו עקבות והוא נע בין הצללים.
לאחר שאוואן החליט לעזוב את עבודתו בממשל הוא הבין שיש עוד הרבה אנשים שזקוקים לעזרתו והחליט לעבוד באופן עצמאי למען הציבור.
כל קורבן שאוואן עזר לו היה צריך להעביר את מספר הטלפון שלו למישהו אחר שהיה זקוק לעזרה וכך כל קורבן הפך למושיע.
אוואן גילה ש'תוכנית היתומים' פורקה אבל 'היתומים' האכזריים ביותר ובראשם צ'רלס ואן סייבר (אחד היתומים שגדל איתו)  השתלטו על התוכנית ואוואן היה בראש רשימת החיסול שלהם מכיוון שראשו הכיל יותר מידי מידע רגיש.

אוואן היה בדרכו למסע ההצלה הבא שלו-נערה בת 17 שהיתה לכודה בתוך מכולה ונשלחה מעבר לים כדי להמכר לאיש עשיר, כאשר כמה בריונים ירו בו וחטפו אותו.
אוואן נחטף וניסה להבין מי מחזיק בו, האם מדובר במסע נקמה של ראש מיליציה צבאית כלשהי או מילארדר סעודי שאוואן חיסל בעברו את בנו הטרוריסט?
בזמן שאוואן לכוד בתוך הבית,  הנערה ששמה אליסון סיגלר עדיין כלואה בתוך מכולה באורך שישה מטרים והוא חייב למצוא דרך לברוח כדי לחלץ אותה ויש עוד ילדים שזקוקים לעזרתו.
אוואן מנסה להבחין בכל פרט קטן כדי לגלות באיזה ארץ הוא נמצא כדי שיוכל לתכנן את הבריחה שלו.
שנים של שעורי הישרדות בטבע מחדדים את חושיו והוא מבין שהוא לא נמצא באירופה כמו שהשובה שלו מנסה לגרום לו לחשוב אלא בצפון אמריקה.
בין ניסיונות הבריחה שלו הוא מגלה לתדהמתו מה האיש שחטף אותו עושה בעזרת הצבא שמגן עליו והוא מזועזע מכך.
אוואן הצליח למשוך אליו הרבה מאד אויבים במהלך דרכו ויתכן שחוטפו חבר לעוד כמה אנשים שישמחו לראות אותו מת.

האם יצליח אוואן לחזור לחירותו גם אחרי שחוטפו יקבל את מבוקשו ממנו? ומה יעלה בגורלה של אליסון סיגלר והאם יצליח אוואן להציל אותה מגורל אכזר שמחכה לה?

דמותו האגדית של אוואן סמוק היא בעיני שילוב של ליסבת סלאנדר מהספר 'נערה עם קעקוע דרקון' וג'ק ריצ'ר: הוא חד, מחושב, קר רוח וחסר חום אנושי, לוחם אכזר שיודע בדיוק מה הן נקודות החולשה של יריביו אבל יחד עם זאת הוא רחמן ויעשה הכל כדי להושיע אנשים במצוקה ובעיקר ילדים בסכנה.
זהו ספרו השני של הסופר גרג הורביץ בסדרת ספרי 'פרוייקט x', הוא כתב עד היום שמונה ספרי מתח מוצלחים בכל העולם ועשה מחקר מעמיק בנושא זיהוי פלילי, כתב תסריטים לסדרות ויתכן שדמותו של אוואן סמוק תככב בהמשך בסרט קולנוע.

קריאה מהנה

כתיבת תגובה

Rate this review