האי בקצה האוקיינוס – עמרי גלפרין

האי בקצה האוקיינוס
סוגה:
הוצאה:
Published: 2021

החיים נמצאים מעל למימי האוקיינוס והמוות אולי במצולות, אך סירה שעדיין שטה על המים יכולה לנצח כל גל.

איי פארו הם קבוצה של שמונה עשרה איים קטנים באוקיינוס האטלנטי הצפוני בין איסלנד לנורבגיה. בימי קדם התיישבו באיים תושבים בעלי שורשים ויקינגיים שניסו לשרוד את איתני הטבע וקשיי היום יום.
יון הוא בחור בן 17 שמתגורר בכפר סיראלדור שבאי קאלסוי ומתפרנס מדייג.
יון נאלץ לפרנס את אמו ושתי אחיותיו מכיוון שאביו האלים מרבה להשתכר ולא מצליח לעזור בכלכלת המשפחה.
לפני שנתיים יון עזב את בית הספר ומאז הוא יוצא לדוג כדי לפרנס את המשפחה ובזמן שנערים בגילו חווים עדיין את ילדותם, יון עבר למגרש של המבוגרים, הוא נאלץ להתבגר בטרם עת והוא נלחם כדי לשרוד.
יון למד מאביו קלאוס את כל מה שהוא יודע על מסעות דיג וכיצד ל'קרוא' את מצבי רוחו של האוקיינוס ולהתמודד עם איתני הטבע, הוא מתגעגע לאביו אבל במצבו הנוכחי הוא יודע שעדיף לו להתרחק ממנו. יון נאבק בין אהבתו העמוקה לאביו והדאגה שלו לבריאותו לבין הכעס שלו כלפיו על חוסר האחריות שלו כלפי המשפחה והתמכרותו לטיפה המרה.
כאשר הגורל מפגיש במקרה בין יון לבין נערה צעירה בשם מריה שמתגוררת בכפר הסמוך קלאקסוויק, חייו של יון לא יחזרו עוד להיות מה שהיו ותפנית לא צפויה עלולה ברגע אחד להוביל אותו לאבדון.

מבצעים חמים באתר של פראג הוצאה לאור!

הפרקים נעים בין תושבי הכפר סיראלדור וקלאקסוויק שמתפרנסים מדייג, אריגת צמר כבשים ומנסים לשרוד את תנאי מזג האוויר הקשים ואכזריות האוקיינוס שגובה מידי פעם קורבנות.
נאמנותו ואהבתו העמוקה של יון כלפי אביו למרות שהוא לא הפסיק לאכזב, הייתה מרגשת ומכמירת לב.
נהניתי לקרוא על תקופה אחרת, מנהגים שונים, נופי טבע פראיים, אני אישית לא חובבת ארצות קרות אבל יכולתי להעלות בדמיוני את אורחות החיים של תושבי האיים והרצון שלהם להרים את הראש מעל המים (תרתי משמע) ולחיות טוב על אף האמונה הטפלה שקללה מרחפת מעל ראשם במשך דורות רבים.
כתיבתו של עמרי גלפרין הפתיעה אותי לטובה ולא הרגשתי שאני קוראת ספר ביכורים, זה היה סוג של ספר מסע משולב בהרפתקה ודרמה משפחתית – מומלץ לקריאה.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מאיה עמוס

    ספר שערכתי. מלאת גאווה מהעלילה והתוצר. ממליצה בחום.