הבית ההולנדי – אן פאצ'ט

הבית ההולנדי
סופר/ת:
סוגה:
הוצאה:
Published: 2021

משפחות של קדושים לעולם אינן רוות נחת.

בעיירה קטנה בשם אלקינס פארק אשר בפילדלפיה, ניצב בית אחד מפואר שנקרא בפי כל: "הבית ההולנדי" על שם בני משפחת ונהובייק ההולנדים שהיו אמידים מאד וגרו בו מספר שנים לאחר בנייה ארוכה ומושקעת.
הבית היה מפואר, ראוותני ובנוי כולו זכוכיות ושמו נודע למרחקים, הוא נחשב ליצירת אמנות והושקעו בו מחשבה והון רב אבל כאשר בני משפחת ונהובייק לא צלחו את השפל הגדול, הם התחילו למכור שטחים רבים של הבית עד שנותר ממנו שטח קטן ולאחר מותם של הזוג, הבית עבר אל הבנק עד שהבית המוזנח והמתפרק נקנה על ידי הזוג קונרוי שעברו להתגורר בו יחד עם שני ילדיהם, מייב ודני.

כשמייב היתה בת 15 ודני בן שמונה, הכניס אביהם אל הבית את אנדראה סמית', לאחר שאמם נטשה אותם מספר שנים קודם לכן.
במשך שנים אנדראה לטשה עיניים אל הבית מבחוץ וזממה להיות חלק בלתי נפרד ממנו, היא נהגה להופיע ולהיעלם מחייהם של בני המשפחה והילדים (שנהגו לקרוא לה הפולשת) קיוו שהיא לא תחזור יותר אבל היא תמיד חזרה בסוף עד שנישאה לאביהם וצירפה למשפחה את שתי בנותיה הקטנות.
אנדראה מעולם לא הצליחה להיכנס לליבם של מייב ודני וכאשר יום בהיר אחד אביהם הלך לעולמו, היא דאגה לסלק אותם מהבית ולנשל אותם מהירושה הגדולה של אב המשפחה.
מייב ודני הצליחו לשקם את עצמם אבל הם מעולם לא שכחו את הבית ההולנדי, הם פיתחו אובססיה כלפיו וגם בבגרותם הם המשיכו לעבור על פניו ולהתבונן בו מבחוץ ולתהות מה היה קורה אם.

העלילה מסופרת דרך עיניו של דני כילד וכגבר בוגר ונעה בין עבר להווה.
דני היה רק בן שלוש כשאמו עזבה את הבית ובאותו יום גם הילדות של מייב הסתיימה והיא שימשה לו כל השנים כאם, היא הייתה זאת שגידלה אותו וגם הייתה הדמות המשפיעה בחייו, היא הייתה המבוגר האחראי בעלילה, גוננה עליו יתר על המידה וזאת שנתנה לו תחושת יציבות. הקשר העמוק ביניהם היה מאד מרגש ונוגע ללב.
התמימות של דני כילד הייתה מקסימה בעיני, אהבתי את דמותו הטהורה והיכולת שלו לראות את החיובי בכל דבר ובכל אדם.
עבור מייב ודני הבית ההולנדי היה מעבר לקירות וזכוכיות, הבית היה מלא בזיכרונות ילדות שמחים ועצובים והיה קשה להם לשחרר אותו ולשכוח את התחושה שהם נודו מהבית הזה לנצח כמו אדם וחווה שסולקו מגן עדן.
אומרים שבית זה איפה שהלב נמצא, והבית הזה, גם אחרי הרבה שנים, לא יצא להם מהלב.
הספר שבה את ליבי כבר מהדף הראשון, הוא היה נוגע ללב ומיוחד בפשטות שלו ושזר בתוכו דרמה משפחתית שקל היה להזדהות איתה וקל היה להיקשר לדמויות שמלוות את העלילה. זה היה ספר קסום על אימהות,
משפחות, כפרה וסליחה וקראתי אותו בשקיקה והנאה צרופה – לא לפספס את הספר המושלם הזה!

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review