המקעקע מאושוויץ – הת'ר מוריס

המקעקע מאושוויץ
סופר/ת:
הוצאה:
Published: 2019

כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו.

הספר "המקעקע מאושוויץ" מבוסס על חייו האישיים של לודוויג (לאלי) אייזנברג מסלובקיה אשר שהה בתקופת מלחמת העולם השניה במחנה אושוויץ בירקנאו.

באפריל 1942 עולה לאלי בן ה 24 לתוך קרון בקר דחוס ומחניק ונוסע עם עוד הרבה אנשים כמוהו מסלובקיה אל עבר הלא נודע.
לאחר ימים רבים של נסיעה קשה בתנאים לא אנושיים הקרון חונה באושוויץ.
לאלי ושאר האנשים עוברים תהליך קליטה מזעזע ומשפיל במחנה ולמחרת מקבלים משימות. לאלי שדובר שפות רבות ביניהן גרמנית, פולנית ורוסית מצליח מהר מאד להבין מה כולם מדברים ולהיטמע בתוך המקום.
הוא משתדל לשמור על פרופיל נמוך ולציית לפקודות אבל הוא בוחן בשקט את הלך העניינים ואת כל מה שקורה סביבו.
ידע הוא כח ולאלי מצותת לשיחות של הגרמנים ולפי דבריהם מתכנן אסטרטגיות איך להתנהל בהמשך.
לאלי עושה כל מה שהוא יכול במחנה כדי לשרוד ובמהרה הוא מושך את תשומת לבו של מקעקע המחנה, בחור צרפתי בשם פפאן.
פפאן מציע ללאלי הצעיר והנחוש לעזור לו בעבודתו כמקעקע ולאלי נענע להצעה.

לאלי מתקשה בעבודתו, הוא לא מסוגל לחלל את גופן של נערות צעירות ולקעקע על עורן היפה מספר אבל הוא מבין שהוא חייב לעשות את זה על מנת לשרוד.
כעבור מספר שבועות פפאן נעלם באורח פלא ולאלי מבין שהוא הפך בעל כורחו להיות המקעקע הראשי של המחנה והוא אף מקבל מעמד של עובד רשמי של האס.אס.
לאלי לא מרוצה מהשתלשלות העניינים אבל אין לו ברירה אלא להסכים בשתיקה למה שהחיילים מזמנים לו והוא מנצל את מעמדו כדי לגנוב אוכל ולהעביר אותו לחבריו.
באחד הימים לאלי מקעקע נערה צעירה בשם גיטה והשניים מתאהבים ונפגשים מידי פעם בהתגנבות תחת עינם של האס.אס.
לאלי מנצל את מעמדו ומצליח להשיג תכשיטים ואוצרות כדי לשחד מישהו מבחוץ שבתמורה מספק לו אוכל ותרופות שלאלי מעביר לאסירים האחרים.
בכל יום מגיעים עוד ועוד טרנספורטים למחנה, מי שנועד לחיות מגיע ללאלי כדי לקבל מספר שהופך להיות הזהות שלו וחלק בלתי נפרד ממנו מעכשיו.
לאלי וגיטה נחשפים לזוועות איומות במחנה אבל עושים הכל כדי להמשיך לחיות ולשרוד אבל האם חייהם ינצלו עד שהמלחמה הארורה תסתיים?

הספר היה מרגש ומצמרר, הערצתי את לאלי על פועלו והדרך היצירתית שלו לעשות הכל כדי להציל אסירים אחרים גם אם זה עלה לו בסיכון חייו.
מדהים שבתוך עולם אכזר של רשע ואכזריות, נותר גם טוב לב של אנשים זרים ורצון עז לשמור על טיפת אנושיות וצלם אנוש.
כמה עוצמה היתה בספר הזה, כמובן שלקראת הסוף לא יכולתי לעצור את הדמעות. ספר סוחף שנקרא בנשימה עצורה והרבה עצב וכאב וחושף עוד פרטים על מלחמה אחת ארורה ומיותרת שלקחה עמה נשמות רבות.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review