המתנדב – ג'ק פרווד'ר

המתנדב
סופר/ת:
סוגה:
הוצאה:
Published: 2022

אף אחד לא מוחה! אף אחד לא חוקר, אף אחד לא מגיע! שתיקה! קשה להאמין שהעולם עדיין אינו תופס מה באמת קורה במחנות הריכוז הגרמניים.

'המתנדב' זהו סיפורו האמתי והמדהים של ויטולד פילצקי, לוחם פולני, שהתנדב בשנת 1940 להיכלא באושוויץ.
על ויטולד הוטלה משימה מטעם המחתרת להסתנן למחנה, לארגן תאי התנגדות ולאסוף ראיות לפשעי הנאצים במטרה להרוס את המחנה. נשמע כמו סיפור הוליוודי? מסתבר שהמציאות עולה על כל דמיון.
שנים רבות לאחר מכן, סיפורו של ויטולד הצליח לסקרן את העיתונאי והסופר הבריטי ג'ק פרווד'ר והוא יצא להתחקות אחר האיש והאגדה. אז מה הניע את ויטולד לסכן את חייו כדי לחשוף את זוועות המחנה לכל העולם, היכן נעלם הדוח שלו וכמה נפשות היו עשויות להינצל אם בעלות הברית היו מקשיבות להתרעות שלו?
בשנת 1939 ויטולד היה סגן משנה במילואי חיל הפרשים של פולין ואיש מעמד בעל אדמות. ויטולד הכשיר את חייליו שהיו בעצם איכרים חסרי ניסיון וחסרי עבר צבאי להילחם נגד הגרמנים.
אמנם היה לו לב של אמן אבל הוא גם היה לוחם אמיץ שלאחר מותו של אביו קיבל על עצמו לנהל את בית האחוזה הקורס של המשפחה ולהיות אחראי על האיכרים שעבדו בשדות שלו.
ויטולד סלד מפוליטיקה ופוליטיקאים מושחתים ותחושת הפטריוטיות שלו חבקה כל קבוצה ועדה והיה בו צורך לאחד את כולם נגד האיום הנאצי.
לצערו הצבא הגרמני היה גדול וחזק יותר מהצבא הפולני והיה לו קשה להשלים עם העובדה שפולין איבדה את עצמאותה. ויטולד הצטרף למחתרת וכשהוא הגיע לאושוויץ כאסיר פוליטי הוא ניסה לקלוט את הכללים ולבדוק כיצד הוא יכול ליצור קשרים עם אסירים אחרים ולהפיח בהם השראה להצטרף לתא מחתרתי בסביבה כל כך קיצונית. הוא ידע שהוא חייב להיות זהיר וניסה למצוא דרך להעביר מסרים החוצה מהמחנה בלי לעורר חשד.
לאט לאט הרוח עוזבת את המפרשים שלו כאשר הוא מתחיל להרגיש חלש גופנית כשהוא רעב וקופא מקור והוא מנסה לנתק את נפשו מסבלות הגוף. ויטולד מבין שהוא חייב להציל את עצמו למען המגויסים שלו שגם הם היו חלשים והוא לא יכל להראות להם שרוחו נשברת. ויטולד מצליח להעביר מסרים מתוך המחנה לגבי התנהגותם הלא הומניטרית של הנאצים אבל שום דבר לא קורה והבריטים לא מתערבים בפעולתם של הגרמנים באושוויץ. עד סוף אוגוסט 1941 צ'רצ'יל כבר מבין שהמערכה הנאצית נגד היהודים נעשתה רצחנית בקנה מידה חסר תקדים אבל הוא עדיין לא מזהה אותה כרצח עם וכמו מנהיגי עולם אחרים הוא בוחר להימנע מלהביע תמיכה נגד פשעי הגרמנים, שנעשה בעיקר כלפי יהודים (והעולם שתק).
ובינתיים ויטולד מנסה מתוך המחנה לבצע התקוממות של האסירים נגד הגרמנים, מה שמפיח בו ובאנשיו רוח חדשה אבל האם פעולתו תשנה את דפי ההיסטוריה?

הספר מחולק לארבעה חלקים ומתאר את פועלו של ויטולד מתוך המחנה ואת הפעולות הפוליטיות ברחבי אירופה בזמן המלחמה.
ויטולד התריע כבר בשנת 1941 על הרצח ההמוני של יהודים באושוויץ אז למה רק בשנת 1945 הסתיימה המלחמה ולמה העולם שתק והעלים עין בזמן שרבים וטובים יכלו להינצל ארבע שנים לפני כן?
אני מוסיפה ציטוט מהספר שמסכם הכל: "סיפורו של ויטולד חיוני לכל המבקשים להבין כיצד קם ונהיה אושוויץ. ויטולד נכנס למחנה לפני שהבינו הגרמנים למה עתיד אושוויץ להפוך. מכאן שויטולד היה צריך להתמודד עם השואה בעת שהמחנה הפך לבית חרושת למוות למול עיניו. סיפורו של ויטולד ממחיש את אומץ הלב הדרוש כדי לקרוא לעוול בשמו ולערב את עצמנו במצוקת הזולת." ויטולד היה פטריוט, נאמן לארצו שעשה עבודה מופלאה באומץ לב בתקופה החשוכה והאפלה ביותר בהיסטוריה. הנאצים בנו על כך שהעולם יתעלם מפשעיהם ולא יישאר אף שריד כדי להעיד על הזוועות שקרו באושוויץ אבל ויטולד לא היה מוכן לשתוק גם אם זה עלה לו בחייו. סיפור חייו של ויטולד שלא זכה להכרה כשהיה חי מעורר השראה והוא אחד מיני סיפורים רבים שמעיד על פועלם ואומץ לבם של אנשים רבים במהלך מלחמת העולם השנייה.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review