הנערות ממטע התפוחים – ניקולה סקוט

הנערות ממטע התפוחים
הוצאה:
Published: 2022

להילחם או לברוח.

שנת 1940.
ויולט אתרינגטון היא נערה בת 17 שחולמת לברוח לחופש שלה הרחק מלונדון שמופגזת ע"י הגרמנים.
לאחר שבת דודתה האהובה רומי נהרגת כתוצאה מפיצוץ של מטוס גרמני, החיים בלונדון הופכים להיות בלתי נסבלים ואמה של ויולט מחליטה לסגור את הבית ומתכננת נסיעה של שתיהן לכפר קטן ביורקשייר עד לסיום המלחמה. ויולט לא מסתדרת עם אמה והדבר האחרון שהיא רוצה לעשות זה להסתגר עם אמה בתוך בית זר בכפר קטן ושכוח אל. יותר מכל היא רוצה לתרום למאמץ המלחמתי ובעזרת חברה הטוב דאפי היא מצליחה לברוח, לשנות את זהותה ולהגיע למטע תפוחים בסומרסט שם היא מקווה לעבוד בשטח ששייך למשפחת קרודן.
ויולט מעמידה פנים שהיא משרתת בשם לילי ברנס ומגיעה לסומרסט, שם היא פוגשת את מר הארדוויק, מנהל העבודה המרושע והקשוח שרודה בה ובשאר הבנות שעובדות יחד אתה בחווה.
ויולט המפונקת לא רגילה לעבוד כל כך קשה פיזית והנפש שלה משוועת למרוד. נמאס לה מהשתלטנות, ההשפלות, ההעלבות, ההטרדות והניצול של מר הארדוויק. היא מתחברת לבנות שעובדות במטע ויחד הן מנסות לשרוד את הקשיים בעבודה, הניצול, הבדידות והגעגועים הביתה עד שמקרה אחד משנה את כולן לנצח.

שנת 2004.
פרנצ'סקה (פרנקי) אובריאן היא אישה בת 28 שעובדת ככתבת בלונדון פוסט. כשפרנקי היתה ילדה אבא שלה היה נגן בלהקה והמשפחה נהגה לנדוד הרבה בדרכים. כשפרנקי היתה בת שש אמה נפטרה וסבתה התעקשה שהיא תעבור להתגורר אתה בזמן שאביה יצא לסיבוב הופעות.
לפני עשר שנים קרה משהו שגרם לפרנקי להתנתק סופית מסבתה ועכשיו היא מקבלת משימה מהבוס הרודן שלה לסקר ערב גאלה שמטרתו לגייס כספים עבור ילדים אנאלפביתים שעומד להתקיים במלון ונטוורת' המפואר שאותו מארגנת סבתה של פרנקי, ויולט אתרינגטון.
ויולט אתרינגטון היא אשת חברה ידועה ומוכרת שתמיד היתה מעורבת באיזה מאבק חברתי, היא הכירה את כולם, היתה חברה במועצת המנהלים של שלוש עמותות לפחות, לחמה למען זכויות נשים. לפני עשרים שנה היא פתחה מקלט לנשים מוכות שהפך במהרה לרשת מעונות השייכת לארגון צדקה.
פרנקי וויולט עומדות להתאחד לאחר עשר שנים של נתק ופרנקי מגלה דברים על סבתה שמונעים ממנה להפנות לה את הגב. העיתונאית שבה מתעוררת לחיים והיא מחליטה לחקור את האמת אודות העבר של סבתה לגבי צבא הפועלות במטע וינטרבורן ולברר מה הם הסודות שהיא הסתירה ממנה כל השנים אבל האם היא תשמור על הפרטיות של ויולט ולא תפרסם זאת בעיתון שבו היא עובדת?

העלילה נעה בין חייה של ויולט בעבר של שנת 1940 לבין חייה של פרנקי בהווה של שנת 2004.
ויולט היא אישה חזקה מאד, מורדת ואמיצה שכל חייה עשתה מה שמתאים לה ולא פחדה לפרוץ גבולות ואילו פרנקי היא אישה שוחרת שלום שמנסה לרצות את כולם ובמיוחד כשהיא גדלה בין סבתה לאביה ששנאו זה את זה ומגיל צעיר היא נאלצה לפשר ביניהם.
אני מאד אוהבת את הכתיבה של ניקולה סקוט, הפרקים היו קצרים וזורמים אבל לצערי משהו בעלילה פחות משך וסיקרן אותי.
כמו בספריה הקודמים של ניקולה סקוט, גם כאן היא מתמקדת בחיי משפחה, בסיפורי עבר והווה והיסטוריה מטלטלת שגובה קורבנות.
הספר נוגע באחוות נשים, וגם בגברים שלא ראו בעין יפה את העובדה שנשים עבדו בעבודה של גברים בתקופת המלחמה. זהו ספר נוסף שחושף את פעילותן ותרומתן הגדולה של נשים בתקופת מלחמת העולם השנייה וכמו שכתבה בסוף הספר ניקולה סקוט: תקופה שבה גברים רבים נשלחו לחזית ונשים זנחו את תפקידן הרגיל ותרמו בכל דרך למאמץ המלחמתי.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review