הנשמות השקטות – מלאני גויאר

הנשמות השקטות
הוצאה:
Published: 2022

חייהם של אחרים משפיעים על מי שאתה.

פריז שנת 2012.
לואיק פורטבן הוא גבר מובטל בן 35 שזה עתה נפרד מאשתו קוראלי לאחר חמש שנות נישואים ועכשיו הוא מתגורר בבית של אמו ואחיו הצעיר גייטן.
לואיק מבלה את ימיו אצל הפסיכולוג שמתעקש שלואיק צריך לחקור לעומק את השושלת המשפחתית שלו ולבדוק מה גרם לקריסת הזוגיות שלו לאחר שגדל עם אם חד הורית שילדה שני בנים משני אבות שונים וסבתא שנכנסה להריון בזמן המלחמה בעודה לא נשואה.
לואיק הוא ציני וסרקסטי והוא מרבה להתחבט בשאלות קיומיות אבל הוא לא בטוח שהבגידה של אשתו בו קשורה לעובדה שסבתו או אמו לא ניהלו חיי משפחה תקינים ומלוכדים.
כשאמו מציעה לו לנסוע לכפר ברי כדי לעזור לרוקן את ביתה של סבתו שנפטרה, לואיק שמח לצאת קצת מפריז שלאחרונה סוגרת עליו ומשרה עליו תחושה של חנק אבל גם בכפר הוא לא מוצא את השלווה המיוחלת כאשר הוא מתקבל בעוינות על ידי המקומיים ששומרים טינה לסבתא שלו עוד מתקופת המלחמה.
לואיק מבין שההגעה שלו לכפר הקטן והמנומנם הצליחה להעיר דברים ישנים שנקברו בתקופת המלחמה. הוא מחליט לסיים את המשימה שלו במהרה ולשוב לחיקה המנוכר של העיר פריז אבל בינתיים הוא מספיק להסתכסך עם מספר כפריים ותיקים ולגלות שהבית של סבתו יכול להיות שווה הרבה מאד כסף, מה שמוביל אותו לעליית הגג כדי לחפש ניירת על הנכס. בעליית הגג הוא מוצא תיבה של מכתבים ותמונות מהעבר שמצליחים לסקרן אותו לגבי סיפור חייה של סבתו אלואיז.
אלואיז פורטבן היתה נערה בת 21 שהתגוררה בחוות המשפחה עם אביה, אמה אמלי ואחיה הצעיר ז'אן.
ביוני שנת 1943 הכפר התמלא בשיירה של חיילים וקצינים גרמנים ואנשי הכפר לא ידעו כיצד להכיל את השינוי הלא צפוי הזה.
המבוגרים חשבו שצריך להניח לדברים כמו שהם עד שהגרמנים יעזבו מעצמם אבל הצעירים בחרו להילחם ולעשות הכל כדי להגן על עצמם. לבחירה הזאת היו השלכות קשות שהביאה למותם של אנשים חפים מפשע וכך נחרץ גם גורלה של אלואיז לאחר שבחרה להתחבר לקצין גרמני מסיבות אישיות ולמשוך אליה אש מצד תושבי המקום. שבעים שנה לאחר מכן, הנכד שלה לואיק מנסה לגלות את האמת מאחורי חייה המסתוריים של סבתו המתבודדת ולהציל את כבודה האבוד בפני אנשי המקום.

העלילה נעה בין חייו של לואיק בהווה של שנת 2012 לחייה של אלואיז בעבר של שנת 1943.
היה קשה לי להתחבר בהתחלה לדמותו של לואיק. הוא היה ציני וממורמר ואפשר היה להבין למה אשתו בחרה לעזוב אותו. דמותו עברה מהפך במהלך העלילה והוא היה צריך לחזור אחורה בזמן כדי להבין את ערך המשפחה.
אהבתי את דמותה של אלואיז שהיתה אישה חרוצה, אמיצה וחזקה יותר מכל הגברים בעלילה.
עלילת הספר חשפה את סיפורם של הכפריים הצרפתים בתקופת מלחמת העולם השנייה ואת ההתמודדות שלהם מול אכזריותם של הגרמנים. כמו ברומנים היסטוריים רבים, גם כאן מסתתרים סודות שנשמרו במשך שנים אשר קרו במהלך המלחמה ולא מדברים עליהם ובמהלך הקריאה קשה היה לשפוט את מעשיהם של אנשים ברגע של ייאוש כשהרצון לשרוד גובר על הכל.
הכתיבה היתה רהוטה וזורמת והיה מאד קל להתחבר אליה ואל הדמויות בעבר ובהווה.

לרכישת הספר מאתר עברית.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review