העמק הירוק האחרון – מארק סאליבן

העמק הירוק האחרון
הוצאה:
Published: 2022

חירות. הדבר שאדם רוצה יותר מכול.

סוף מרס 1944.
בסופה של מלחמת העולם השנייה, כאשר העולם מצוי בכאוס גדול, אדלין מרטל, בעלה אמיל ושני ילדיהם הקטנים, יחד עם הוריהם ובני משפחותיהם משני הצדדים, מחליטים לברוח מאוקראינה לכיוון מערבה ולהינצל מידי חייליו של סטלין שעלולים לכלוא אותם בסיביר.
משפחתה של אדלין כבר עברה טלטלה כבדה כאשר אביה נשלח לסיביר לפני 15 שנה ע"י חייליו של סטלין ועד היום לא היה ידוע האם הוא חי או מת.
אדלין ואמיל מקווים שבמערב יהיה עתיד טוב יותר לעצמם ולילדיהם, הרחק מהמשטר הקומוניסטי הכבד אבל בדרכם אל החופש הם נכנסים לתוך שדה קרב של תותחים משני הכיוונים ושורדים בקושי רב, בעור שיניהם.
משפחת מרטל הופכים לפליטי מלחמה לאחר שהותירו את אדמותיהם מאחור והם תלויים בנאצים שמחליטים בשבילם מתי לעבור ומתי לעצור עם העגלה שלהם.
כל אחד מבני המשפחה הוא שורד בפני עצמו, הם עברו שנים של רעב, מחסור וקור והם יודעים מה לעשות כדי לשרוד עוד יום בתופת שלתוכה החיים הובילו אותם. שבט מרטל מפלס את דרכו באיטיות דרך רומניה והרחק מהתותחים משני צידי הגבול, של הגרמנים והרוסים בתקווה להגיע לאזור מבטחים בו הם יוכלו להשתקע ולחיות חיי נחת ושלווה.
אמיל הוא איש אדמה שלא מאמין באלוהים. הוא עבר מספיק דברים בחייו והוא לא חושב שאלוהים היה שם בשבילו ברגעיו הקשים. אמיל נאבק על הישרדותו מידי יום והוא מאמין שהוא לא יכול לסמוך על אף אחד מלבד על עצמו. בדרך אל החופש המיוחל, בני שבט מרטל יעברו עוד סערות וטלטלות רבות אבל האם הם ימצאו את העמק הירוק והיפה שיהיה רק שלהם?

הפרקים נעים בין בני משפחת מרטל בין עבר להווה והם מתארים את כל הטלטלות והקשיים שהם עברו במהלך השנים בדרך לחלום האמריקאי שלהם כפליטים שמשוועים לחופש שלהם.
לפני מספר שנים הייתי מרותקת לספרו של מארק סליבן: "תחת שמי ארגמן" וגם בספר הזה הוא הצליח לסחוף אותי אחר סיפור חייהם המרגש ומעורר ההשראה של בני משפחת מרטל המיוחדים. הספר הצליח להכניס אותי לפרופורציה על החיים ועד כמה חיינו במדינה חופשית ודמוקרטית הם לא דבר מובן מאליו. כשהייתי לפני מספר שנים בברלין אז עשינו סיור במזרח ובמערב של העיר ושמענו סיפורים על השליטה הרוסית והקומוניסטית בעיר מיד לאחר מלחמת העולם השנייה וכשקראתי אודות כל מה שעברו בני משפחת מרטל באותם שנים, זה החזיר אותי לסיור שעברנו בנושא.
הספר גרם לי לטלטלה רגשית והוא מתאר את אומץ ליבם והרצון העז של בני משפחת מרטל להילחם על החופש שלהם ולחיות בעולם הזה כאנשים חופשיים. הספר היה מרתק, סוחף, מרגש עד דמעות ובעיקר מעורר השראה – ספר חובה!!!

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review