חנות הספרים האחרונה בלונדון – מדלן מרטין

חנות הספרים האחרונה בלונדון
סופר/ת:
הוצאה:
Published: 2022

באמצעות הספרים אנו יכולים למצוא את התקווה הגדולה ביותר.

לונדון, שנת 1939.
גרייס בנט היא בחורה צעירה שגדלה כל חייה בעיירה הכפרית דייטון שבמחוז נורפוק.
כבר בילדותה, חברתה הטובה ויו העלתה את הרעיון שהן חייבות לעזוב את דייטון המשמימה ולעבור להתגורר בעיר הגדולה והמרתקת, לונדון.
גרייס לא חשבה מעולם שתעזוב את דייטון אבל שנה לאחר שאמה הלכה לעולמה והדוד שלה השתלט על בית ילדותה, גרייס הבינה שאין מנוס מלעזוב ולעבור להתגורר בלונדון בביתה של גברת ותרפורד, חברת ילדות של אמה.
ויו הנרגשת מצטרפת לגרייס לנסיעה ללונדון והשתיים עוברות להתגורר בביתה של הגברת ותרפורד. בלונדון ויו מצליחה למצוא עבודה כזבנית בחנות הכלבו היוקרתית הרודס ואילו גרייס שאין לה מכתבי המלצה צריכה למצוא מקום עבודה זמני שיהיה מוכן לקבל אותה. גברת ותרפורד מסדרת לה עבודה כמוכרת בחנות ספרים שנקראת 'ספרי גבעת פרימרוז'. לגרייס מעולם לא היה זמן לקרוא והיא לא ממש אהבה ספרים וגם החנות התגלתה כמקום עגום, משמים ומוזנח אבל לגרייס לא היתה ברירה אלא להסתדר עם מה שיש ולהתפרנס בכל מחיר.
כשהיא מגיעה למקום היא פוגשת את בעל החנות, גבר נרגן בשם מר אוונס שמתעקש שהוא בכלל לא צריך עזרה והוא שולח אותה לדרכה אבל בזכות התעקשותה של גברת ותרפורד, גרייס מתקבלת לעבודה.
לאט לאט גרייס מתחילה להשתלט על החנות, לסדר את מדפי הספרים, לנקות אבק, לשים וילונות על החלונות וגם הלקוחות לא מפסיקים לבוא והיא מרגישה שהיא נקשרת רגשית למקום.
בחנות היא פוגשת גבר נאה בשם ג'ורג' אנדרסון שמלמד אותה לאהוב ספרים כשהוא נותן לה לקרוא את הספר 'הרוזן ממונטה כריסטו'.
בזמן שגרייס מנסה להסתגל לעיר הגדולה ולהתאקלם במקום עבודתה החדש, רוחות מלחמה מנשבות באוויר וילדי העיר נעלמים מהרחובות ונשלחים ע"י אמותיהם לכפרים כדי להגן עליהם מפני ההפצצות של הגרמנים.
הגברים מתגייסים לצבא, הנשים מנסות לחיות על קיצוב של מזון וחלקן מתנדבות למאמץ המלחמתי בדרכים שונות וגרייס מוצאת דרך יצירתית לחמם את לבם של הנותרים בעיר המופגזת דרך הספרים אבל האם חנות הספרים האחרונה בלונדון תשרוד את המתקפה?

עולם בו חיים אנשים אוהבים ובעלי תושייה, עולם ובו ישנם סיפורים רבים כל כך על אומץ לב וניצחונות, סיפורים שנוסכים בך השראה – תהיה תמיד תקווה.

העלילה נעה דרך חייה של גרייס בלונדון במהלך השנים של המלחמה הקשה והארורה.
קראתי את הספר בזמן חופשה בלונדון והרגשתי כאילו שאני חלק מהסיפור, ביקרתי בכל המקומות שמוזכרים בספר ודמיינתי לעצמי את כל מה שהעיר הזאת חוותה שמונים שנה אחורה. קראתי הרבה ספרים על לונדון והבליץ בזמן מלחמת העולם השנייה אבל זה הספר הראשון שממש הרגשתי את התחושות הקשות שעברו על תושבי לונדון באותה תקופה אפלה והוא ממש נכנס לי ללב.
הדמויות היו מרגשות מאד ובמיוחד דמותה של גרייס שהתגלתה כאישה צעירה ויעילה, מלאה ביוזמה, אומץ לב ורצון טוב. גרייס היא אישה של הקרבה ואהבה והיא גם מקבלת המון אהבה בחזרה. במהלך המלחמה היא מקריאה ספרים לתושבים בזמן שהם מסתתרים בתחנות הרכבת מפני ההפגזות של הגרמנים. ההקראות שלה נותנות תקווה לאנשים שאיבדו את היקרים להם ביותר והספרים הצליחו לקרב לבבות ולהכניס שמחה ללב התושבים בתקופה הכי קשה וחשוכה בהיסטוריה. הספרים נתנו לאנשים כוח, תקווה וניתוק מהטירוף ששרר סביבם וגרמו להם לבריחה מהמציאות. אהבתי שהוזכרו בעלילה הרבה ספרי קלאסיקות שאהבתי וקראתי בילדותי.
הספר "חנות הספרים האחרונה בלונדון" זהו ספר שיש בו לא מעט אובדן אבל גם הרבה אהבה, חמלה ורצון טוב לסייע לאנשים זרים בזמן המלחמה והוא הצליח לרגש אותי עד דמעות.

קריאה מהנה.

חנות הספרים האחרונה בלונדון
צולם בלונדון, על גדות התמזה – מאי 2022.

כתיבת תגובה

Rate this review