ללמוד לדבר עם צמחים – מרתה אוריאולס

ללמוד לדבר עם צמחים
סוגה:
הוצאה:
Published: 2022

המוות מתקן את כל מה שאינו בר תיקון, הוא בלתי הפיך והוא מעוות את הכול.

פאולה סיד עובדת בבית חולים בברצלונה כרופאת ילודים. היא בת ה-42 ונמצאת בזוגיות מזה 15 שנה עם מאורו שמנהל הוצאת ספרים קטנה. הזוגיות שלהם ידעה עליות ומורדות במהלך השנים אבל מה שמחזיק אותם יחד זה בעיקר הרגלים שקשה מאד לשנות. לפני מספר חודשים מאורו מת בתאונה לאחר שמכונית התנגשה בו. המוות היה מפתיע, לא צפוי, ובלי שום הכנה מראש. פאולה מתקשה להשלים עם מותו של מאורו ומאותו רגע חייה נחלקים ל 'לפני' ו'אחרי' התאונה. אף אחד לא יודע בעצם שכמה שעות לפני שמאורו הלך לעולמו, הוא ופאולה עברו מריבה קשה שבמהלכה הוא עזב אותה לטובת אישה אחרת. פאולה מנסה בכל כוחה לחזור לשגרה לאחר מותו של מאורו אבל זה לא פשוט. היא מוצאת את עצמה פתאום לבד בדירתה הקטנה, מנסה להסתגל להיותה אלמנה בגיל צעיר והראש שלה מלא במחשבות על מאורו והיא לא בטוחה האם הוא מצטייר בעיניה כקדוש או בוגד.
מצד אחד היא מתגעגעת לחיים לצדו של מאורו ומצד שני היא מלאה בכעס עליו ועל האישה השנייה שפלשה לתוך הזוגיות רבת השנים שלהם. בשנים האחרונות היא ומאורו בקושי נגעו זה בזו, היה ביניהם סוג של ריחוק פיסי ורגשי אבל היא תמיד אהבה וכיבדה אותו ומותו גורם לה למחשבות פילוסופיות על החיים.
פאולה מעדיפה לבלות כמה שיותר זמן בבית החולים במקום לחזור הביתה והיא גם מרגישה רכושנות יתר לתינוקות שהיא אחראית עליהם שם כרופאה, כאילו היו הילדים הפרטיים שלה.
בבית מחכים לה בעיקר הצמחים שמאורו הותיר אחריו שכרגע הם יבשים ועומדים למות כמוהו. מאורו נהג לדבר אליהם, הוא האמין ששיחה עם צמחים היא פעולה אינטימית שבכוחה לשנות מצב נתון.
פאולה מודעת לעובדה שהחודשים האחרונים הפכו אותה לאישה בודדה, טרחנית וממורמרת וגם המחסור בשעות שינה לא מיטביים עמה אבל האם היא תצליח להחזיר לעצמה את שמחת החיים ואת האהבה שכל כך חסרה לה?

הפרקים נעים לתוך חייה של פאולה בעבר ובהווה ורוב העלילה מתרחשת בראש שלה ובשיחות שהיא מנהלת עם דמותו של מאורו המת. פאולה חסרת מנוחה, קצרת רוח, עצבנית, חיה בתוך הקונכייה שלה ולא אוהבת שמנחמים אותה. היא גדלה ללא אהבת אם לאחר שאמה מתה כשהיא היתה רק בת שבע ואביה התחפר בתוך האבל שלו ולאורך כל העלילה מורגש שחסר לה מגע אנושי. היא מאד סגורה ונרתעת ממגע אבל גם מלאת חמלה בעיקר כלפי התינוקות שבהשגחתה. פאולה תקועה בעיקר בעבר בזמן שהחיים סביבה ממשיכים, אנשים מגדלים את הילדים שלהם, ממשיכים בתחביבים שלהם ואילו היא מנסה להתמודד עם הריק שנותר לאחר מותו של מאורו.
הזדהיתי עם הדמות שלה, עם התחושה של האובדן, הכעס, המרמור והתחושה ששמחת החיים נשאבת ממך ואת לא יודעת איך לצאת מהלופ הזה ולחזור להרגיש שוב שאת חיה ומאושרת.
הספרדים מומחים בלייצר דרמות שגורמות למתבונן מהצד להזדהות, לחייך וגם לדמוע וככה הרגשתי כשקראתי אותו ונסחפתי לתוך חייה המטלטלים של פאולה.
"ללמוד לדבר עם צמחים" זהו ספר קטן שמדבר על רגש, אהבה, חמלה, מגע, אובדן והחיים שחייבים להמשיך להתקיים גם אחרי שהמוות פוקד את חיינו.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. רינה

    נשמעמעניין מזכיר לי ספר בנושא דומה רק בלי הצמחים .