לפני שראיתי אותך – אמילי הוטון

לפני שראיתי אותך
סוגה:
Published: 2022

אני רואה אותך. אני רואה את מי שאת באמת, וזה הדבר הכי מדהים שראיתי בחיים.

אליס גאנרסלי היא בחורה רווקה ועצמאית שמתגוררת בלונדון ועוסקת כמנהלת בכירה בחברה שמתמחה בייעוץ פיננסי. אליס מאד גאה בעצמאות שלה והיא לא סומכת על אף אחד. הדבר היחיד שהיא נזקקה לו מאז ומתמיד היה נוחות ובדידות והעבודה שלה היא מרכז עולמה אבל יום אחד הכל משתנה כאשר היא נפגעת בתאונה קשה במהלך עבודתה והיא מוצאת את עצמה מרותקת למיטה בבית החולים סנט פרנסיס.
אליס לא מעוניינת לראות אף אחד, היא לא רוצה שינעצו בה מבטים ושירחמו עליה והיא מעדיפה להעביר את ימיה בשינה עמוקה. היא מתבצרת בשתיקתה ומאז שהגיעה לבית החולים היא לא מדברת עם אף אחד.
כשאליס עוברת לחדר חדש במחלקת השיקום של בית החולים, היא מקבלת מיטה שצמודה לאלפי מאק. גם אלפי נפגע בתאונה אבל בניגוד לאליס, אלפי תמיד היה דברן מלידה וקשה לו לשכב במיטה ליד מישהי שלא פוצה את הפה שלה וכך בכל יום הוא מדובב את אליס לדבר אתו מבלי לראות אותה עד שלאט לאט החומות שלה נופלות והנסיבות שאליהן השניים נקלעו יוצרות חברות אמיצה אבל האם זוהי תחילתה של ידידות מופלאה או שאחרי ההחלמה כל אחד מהם יפנה לדרכו מבלי להביט לאחור?

הפרקים הקצרים נעים בין קולו של אלפי לקולה של אליס. כבר בתחילת הקריאה הרגשתי הערצה עצומה לדמותו של אלפי שלמרות כל מה שהוא עבר הצליח לשמור על שפיות, קור רוח ובעיקר על חוש ההומור הבריא שלו שגרם לו להחזיק את הראש שלו מעל המים. הספר הזה עשה לי דה ז'ה וו מהאשפוז הארוך שהיה לי בבית החולים לפני 11 שנה כשחטפתי יום אחד שיתוק ברגליים. ממש הרגשתי שאני שוב נמצאת שם דרך עיניהם של אליס ואלפי ומריחה את הריחות של בית החולים, חווה את ההטרדות הבלתי נגמרות של הרופאים והאחיות סביב השעון, הרעשים ברקע, הרצון לקום כבר מהמיטה ולחזור הביתה למיטה שלי, התחושה הקשה להיות נזקקת ותלויה בחסדי אחרים כדי לתפקד, התרגילים המתישים בחדר הפיזיותרפיה והשיחות הליליות עם האחיות היותר חביבות במחלקת השיקום.
חוויתי יחד עם אליס את הפחד מאיבוד שליטה, הפחד שהחיים ישתנו. בית החולים זה סוג של חממה אבל כשיוצאים משם וחוזרים לחיים האמתיים זה שוק ויש קשיי הסתגלות לחיים שלא יחזרו עוד להיות מה שהיו קודם.
היו רגעים בספר שהרגשתי שהכתיבה מונוטונית ולא מצליחה לסחוף אותי אבל הייתי מאד סקרנית לגלות מה יקרה לקשר בין אליס לאלפי. אהבתי מאד את החברות שנבנתה בין שניהם וכמו שאומר הזמר ג'ון לג'נד בשירו: "All of me" – אני אוהב את כל חוסר השלמויות המושלמות שלך אז גם הספר הזה מדבר על קשר עמוק ואמיץ מעבר לצלקות, למראה החיצוני, לגוף הלא מושלם. יש כאן אהבה מהמקום הכי רוחני ונקי שיש, לראות מישהו כמו שהוא באמת, מבפנים, מבלי לדעת איך הוא נראה פיסית. אני מודה שהסוף ריגש אותי עד דמעות ומה שמצליח בסופו של דבר לחדור לי ללב, מצדיק המלצה חמה!

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review