מוות על הדנה – דניז מינה

מוות על הדנה
סופר/ת:
סוגה:
הוצאה:
Published: 2021

פשוט ספרו את האמת.

אנה מקדונלד היא עקרת בית שמתגוררת בגלזגו שבסקוטלנד, נשואה להיימיש ואם לשתי בנות: ג'סיקה בת השמונה וליזי בת השבע.
היימיש הוא עורך דין בכיר שמבוגר מאנה בהרבה שנים וכשהיא הכירה אותו הוא כבר היה בעל ממון ומעמד.
היימיש מעולם לא יצא מסקוטלנד, הוא סקוטי גאה שאבות אבותיו נולדו על האדמה הזאת ואנה ראתה בנאמנות שלו לעם הסקוטי, משהו אקזוטי.
לאחרונה אנה והיימיש חווים משבר בזוגיות שלהם והם נמצאים בתהליך של ייעוץ זוגי מייגע.
את ימיה אנה מעבירה בין ניקיונות הבית, סידורים וקניות בזמן שהיא מקשיבה לפודקאסטים מרתקים.
באותו בוקר שבו חייה של אנה מתהפכים עליה, היא קמה מוקדם ומחליטה בלב נרגש להאזין לפודקאסט חדש שנוגע בפרשת פשע אמיתית ונקרא: "מוות על הדנה". הפודקאסט מתאר משפחה שנרצחה על יאכטה מפורסמת בשם "דנה" והוטבעה כשהיא מותירה אחריה סוד שטרם פוענח.

אנה זוכרת את סיפור המקרה שהתרחש לפני מספר שנים וכשהיא מתחילה להאזין לו היא מצפה לסיפור סוחף, אפוף תככים ומזימות.
הסיפור מתאר את סיפורם של אב ושני ילדיו הבוגרים ששהו על הספינה וכשהגיעו ללב ים באוקיינוס האטלנטי הספינה התפוצצה ושלושת הנוסעים שהיו עליה טבעו.
כשאנה יושבת במטבח ומקשיבה בשלווה לפודקאסט, שם אחד שעולה במהלך הסיפור מצליח להקפיא את הדם שלה.
היא מכירה את אחד מהאנשים שהיה על הספינה, זה היה מישהו מהעבר שלה שאותו הכירה כשעבדה באחד מאתרי הנופש והזכרונות ממנו מותירים אותה נסערת.
כשאנה מנסה להתחיל את היום שלה, לארגן את הבנות לבית הספר ולנסות להדחיק את העבר, היימיש יורד למטה ומטיל עליה פצצה לא צפויה שמצליחה ברגע אחד לטלטל את ספינת חייה של אנה ואת כל מה שהכירה עד כה.
אנה צריכה עכשיו להילחם על חייה, על חיי הילדות שלה אבל איך היא תעשה את זה אם העבר האפל שלה, שאותו היא הקפידה להסתיר היטב, מאיים לצוף מעל פני השטח ולחסל את כל מה שעוד נותר לה?

הפרקים מתארים את חייה של אנה ונעים בין סיפור הפודקאסט על הדנה לבין המציאות האומללה שנכפתה עליה פתאום ואיתה היא צריכה להתמודד.
אהבתי את דמותה של אנה, אהבתי את הכנות שלה ומלחמתה בין להגיד את האמת לבין לדבוק בשקר שאותו היא סוחבת על גבה כבר עשר שנים.
אנה מצטיירת בתחילת העלילה כעקרת בית פשוטה ומשעממת אבל מתחת לפני השטח היא אישה פרועה, קצת מטורפת ובעיקר משעשעת.
אהבתי את הקו הדק שהסופרת ציירה בין הסיפור בפודקאסט לבין חיי המציאות הקשים של אנה ואת הקשר בין השניים. אנה אוהבת לחיות בהדחקה והאזנה שלה לפודקאסט מנתק אותה מההווה אבל גם מחבר אותה עמוק לעבר המסתורי שלה.
בספר הזה יש את כל האלמנטים שצריך בשביל ספר טוב: כתיבה רהוטה וסוחפת, דמויות מרתקות שאפשר להתחבר אליהן, הרפתקה ברחבי אירופה ועלילה דרמטית משעשעת עם קורטוב של מתח מסקרן וטוויסט לא צפוי בסוף.
זהו ספר שלופת את הקורא ואני מודה שמרגע שהתחלתי לקרוא בו לא עזבתי אותו עד שהגעתי לדף האחרון ונכון לעכשיו זהו ספר השנה שלי לשנת 2021 – טוסו לקרוא!

הערה קטנה: אני חושבת שהכריכה הישראלית של הספר עשתה עמו חסד והיא הרבה יותר יפה ומושכת מהכריכה המקורית.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review