מתנת התופרת – פיונה ואלפי

מתנת התופרת
הוצאה:
Published: 2022

שנת 2017
הארייט שואו תמיד נמשכה לכל מה שקשור לאופנה. כשהארייט היתה נערה צעירה היא מצאה במקרה קופסה שבה היו שמורות תמונות וזיכרונות מאמה שהלכה לעולמה ובין התמונות היא מצאה תמונה אחת שבה סבתה קלייר הצטלמה עם עוד שתי חברותיה, מיריי ו-וויאן, על רקע רחוב קארדינל, שהיה ברובע השישי בפריז. הארייט שמעה תמיד מאמה שסבתה נולדה בצרפת אבל היא לא ידעה עליה פרטים רבים.
התמונה הישנה הזאת היתה עבור הארייט פיסה קטנה מהסיפור המשפחתי של אמה והיוותה חלק מהמורשת שלה. בטיול בית הספר לפריז הארייט הצליחה לאתר את הכתובת שהיתה על התמונה והיא גילתה שהיא שייכת לסוכנות יחסי ציבור שמומחית לענייני אופנה בשם 'סוכנות גאימה'.
באותו רגע היא ידעה מה צופן לה העתיד והיא החליטה להגיש בקשה להתמחות ביחצנות אופנה ברגע שסיימה את התואר שלה במנהל עסקים.
אביה של הארייט לא היה מרוצה מבחירתה של בתו בעולם האופנה אבל היא היתה נחושה להתחקות אחר עברה של סבתה וזה מה שדרבן אותה להמשיך בדרכה. כשהארייט מתקבלת להתמחות של שנה בסוכנות גאימה בפריז, אין מאושרת ממנה. בסוכנות היא פוגשת את סימון שמדריכה אותה לגבי העבודה שמצפה לה אבל אז מסתבר שיש חוט שמקשר בין השתיים.

העלילה חוזרת אחורה בזמן לשנת 1940. באותה שנה פריז נמצאת תחת כיבוש של העם הגרמני והאלימות קיימת בכל פינה.
קלייר היא בחורה צעירה שמגיעה לעיר הגדולה פריז מהעיירה ברטאן ועובדת כתופרת בבית האופנה 'דאלווינייה תפירה עילית'. קלייר חולמת להתקדם מסתם תופרת לאשת מכירות בבית האופנה אבל המלחמה מצליחה לשבש לה את התוכניות. חברתה הטובה מיריי חוזרת לפריז אחרי שהות בבית משפחתה שמתגוררים בכפר והיא מספרת בסוד לקלייר שהצטרפה לשורותיהם של הרזיסטאנס כדי להילחם נגד הגרמנים מאחורי הקלעים.
כשבהמשך מצטרפת אליהן תופרת נוספת שהגיעה מהעיר ליל בשם ויוויאן ז'יסקאר, היא סותמת את הגולל על גורלן של שלושת התופרות שרק רצו להתקדם בעיר האורות אבל מוצאות את עצמן בעיצומה של מלחמת הישרדות.

הפרקים נעים בין חייה של הארייט בהווה לחייה של קלייר בעבר כאשר יש לא מעט קווים מקבילים בין השתיים.
הארייט בהווה צריכה למצוא בתוכה את האומץ לפתוח את תיבת הפנדורה ולגלות את האמת אודות סבתא שלה ושורשיה וקלייר בעבר צריכה למצוא בתוכה את האומץ לשרוד בתוך הזוועות שאליהן הובלו חייה.
קלייר, ו-ויואן עברו דברים קשים במהלך המלחמה אבל היכולת שלהן לשרוד למרות הכל היתה מעוררת השראה.
בשנת 1989 נסעתי עם הורי והאחיות שלי לטיול לפני הצבא לגרמניה, אוסטריה ושוויץ ואחד המקומות שהיינו בו היה מחנה העבודה דכאו (שגם מוזכר בספר) שם ראינו את המשרפות, הדרגשים עליהם ישנו האסירים, המקום הזה דיכא אותי ועורר בי צמרמורת, עד היום אני לא שוכחת כמה נוראי הוא היה נראה.
הספר מתאר עוד פיסת היסטוריה על המלחמה ופועלן של נשים אמיצות כשהן מסכנות את חייהן על מנת לתרום למאמץ המלחמתי. זהו עוד ספר על הישרדות וניצחון הטוב על הרע.
קראתי לפני שנתיים ספר נוסף של הסופרת הזאת באנגלית וגם שם היו תיאורים על צרפת בתקופת מלחמת העולם השנייה. הכתיבה הייתה יפה וחייהן של הנשים השורדות והחזקות האלה הצליחה לרגש אותי בסוף הקריאה וכמובן אהבתי איך שכל הקצוות נסגרו לסיפור אחד.

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review