שיעורים בכימיה – בוני גרמוס

שיעורים בכימיה
סופר/ת:
הוצאה:
Published: 2022

כימיה היא שינוי.

השנה היא שנת 1961, שנה שבה נשים גידלו ילדים, היו רעיות למופת, נאלצו להתנהג בהתאם ועדיין לא היו פורצות דרך.
אליזבת זוט היא אישה בשנות השלושים לחייה שמתגוררת בעיר קומונס שבדרום קליפורניה ומגדלת לבדה את בתה בת החמש, מדלן. מדלן היא ילדה מופנמת, מפותחת לגילה, מבריקה ומיוחדת שקוראת בשקיקה את ספרי דיקנס ופחות מעורבת חברתית, בדיוק כמו אמא שלה.
אליזבת עובדת ככימאית במכון המחקר הייסטינגס שמתמחה במחקרים פורצי דרך אבל יום אחד הגורל לוקח אותה למקומות לא צפויים כאשר היא מקבלת הצעת עבודה להופיע בתוכנית טלוויזיה ולהנחות תוכנית בישול שנקראת: "ארוחת ערב בשש". בניגוד לשפים בתוכניות אחרות אליזבת לא נהגה לחייך ולא הפגינה עליצות ושמחה אבל היא היתה ישירה, ומיושבת והמנות שלה היו אמינות ומעשיות, בדיוק כמוה. מבחינת אליזבת הבישול היה כימיה ושילוב של מולקולות שיוצרות בסופו של דבר משהו נפלא והיא הצליחה להעביר את אהבתה לכימיה לתוך התבשילים המופלאים שלה. התוכנית שלה לא היתה רק מבוא לכימיה אלא שיעור לחיים שלימד בעיקר את הצופות שלה ממה הן עשויות ומה הן מסוגלות להיות. אליזבת הצליחה לנסוך בהן כח ואומץ להגשים חלומות, היא איחדה משפחות שלמות בזכות הארוחות שלה ואפילו נשיא ארה"ב עקב אחריה באדיקות. המתכונים של אליזבת היו בריאים, היא הדגישה את ארבע קבוצות המזון והמנות שלה היו מזינות ומהירות להכנה. לפני עשר שנים, אליזבת הכירה במכון הייסטינגס את קלווין אוונס. קלווין היה אהבת חייה אבל החיים הובילו את שניהם למקומות אחרים. עכשיו אליזבת צריכה למצוא את הדרך לעשות שינוי בחייה שישלב בתוכו את העבר והווה שלה ויגרום לה להיות שלמה ומסופקת.

הפרקים נעים לתוך חייה של אליזבת הבלתי נלאית בין עבר להווה והעלילה מובילה אותנו לנקודה שבה הכל התחיל, לבחירות של אליזבת, משגי העבר והמלחמות הקשות שלה כדי לקבל הכרה כאישה מוכשרת בזכות עצמה. אליזבת היא אישה אינטליגנטית, ישרה וישירה, רודפת צדק שלא אוהבת שקרים ומרמות. היא משכילה, פיקחית, דעתנית ולעיתים צדקנית. לאורך כל העלילה היא נלחמת לשוויון בזכויות האישה, לא בהצלחה יתרה, כי בכל זאת מדובר בשנות החמישים/שישים, תקופה לא קלה לנשים.
גברים שונאים אותה כי היא מהווה איום מבחינתם אבל גם מפנטזים עליה בסתר כי היא אישה מאד מושכת ויפה ונשים שונאות אותה ובעיקר מקנאות בה כי היא נראת טוב ולא אכפת לה מה אחרים חושבים עליה.
אליזבת לא מוכנה שאף אחד יכתיב לה איך לחיות את חייה, היא חזקה, נחושה וחיה את חייה לפי ראות עיניה (אישה כלבבי) והיא אישה מעוררת השראה שקשה שלא להעריץ אותה.
הסופרת בוני גרמוס נגעה פה בכל הנושאים שהיו רגישים באותה תקופה כמו אפליה מגדרית כלפי נשים, אי שוויון ואי צדק, שוביניזם, דעות קדומות, הומופוביה, הטרדה מינית (כן, החיים לא היו קלים לפני שהוקמה תנועת ה MeeToo# ), נשים או גברים חד הוריים ונשים שבחרו להיות קרייריסטיות ולא לשבת בבית ולגדל צבא של ילדים.
העלילה היתה מרגשת, משעשעת, נוגעת ללב, מקוממת, קסומה. אליזבת זאת דמות שלא אשכח הרבה זמן. היא היתה אישה חזקה שהצליחה ליצור מהפכה פמיניסטית, שנולדה בתקופה הלא נכונה כי בשנות האלפיים אין ספק שהיא היתה הופכת להיות מנהיגה בבית הלבן או כימאית עטורת פרסים.
לא ידעתי למה לצפות כשלקחתי את הספר הזה לידיים והופתעתי כל כך לטובה. "שיעורים בכימיה" זה ספר שהיתה לי כימיה אתו כבר מהדף הראשון והוא סופר אינטליגנטי שמיועד בעיקר לאנשים אינטליגנטים. – טוסו לקרוא!

קריאה מהנה.

 

כתיבת תגובה

Rate this review