שמי הוא סלמה – סלמה ואן דה פר

שמי הוא סלמה
סוגה:
הוצאה:
Published: 2022

ספר זה הוא עדות למאבקנו מול אובדן האנושיות.

ספר זה מתאר את חייה של סלמה ולמן שבזמן המלחמה היתה נערה יהודייה שגדלה באמסטרדם.
עד שנת 1941 עברה סלמה ולמן תהפוכות רבות עם בני משפחתה כשהיא חיה חיים של דלות אבל גם חיי נוחות ותקופות של ילדות מאושרת. אביה עסק באומניות הבמה כשחקן, זמר ומנחה של מופעי קברט ואמה היתה כובענית מוכשרת. סלמה, הוריה ואחיה התגוררו ביאן ליבנסטראט שבהולנד.
סלמה הרגישה אהובה ומעורכת ע"י הוריה. אביה היה ליברלי ופמיניסט מושבע ואילו אמה היתה אישה לבבית, נעימת הליכות ואם מסורה לילדיה.
כשהדי המלחמה נשמעו באוויר גם בהולנד, בני משפחת ולמן שמעולם לא היו דתיים קיבלו תזכורת על יהדותם והוצבו בפניהם איסורים רבים.
בשנת 1942, בהיותה בת עשרים, מקבלת סלמה זימון להתייצב בתחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם כדי להישלח למחנה עבודה במזרח אירופה אבל המזל משחק לטובתה והיא מצליחה בדרך נס לברוח מרוע הגזרה ולהתחיל לעבוד במפעל לפרוות שייצר בגדים לחיילים הגרמנים בחזית הרוסית. סלמה אמנם ניצלת באופן זמני אבל הסכנה עדיין מרחפת מעל ראשה ובינתיים אביה נשלח למחנה העבודה ווסטברוק ושאר יהודי הולנד הולכים ומתמעטים כאשר הם נשלחים למקומות שונים שמובילים אותם בדרך זו או אחרת אל מותם. לאט לאט המשפחה מתפזרת וכל אחד פונה לדרך אחרת וסלמה מוצאת את עצמה לבדה באמסטרדם כשהיא מנסה לשרוד ולמצוא מקומות מסתור מפני הגרמנים. סלמה עוברת תלאות רבות והיא נעזרת בטוב לבם של אנשים רבים שמסייעים לה להסתתר ולשרוד את המלחמה. הגורל מפגיש אותה עם זוג שבזכותו היא מצטרפת לתנועת ההתנגדות נגד הגרמנים. היא מסתירה את זהותה היהודית, צובעת את שערה, מחליפה את שמה למרגרטה ואן דר קאוט ומחליטה לתרום למאמץ המלחמתי.
סלמה משמשת בהצלחה רבה כשליחה ובלדרית בתנועת ההתנגדות כי הגרמנים פחות חשדו בנשים צעירות. היא הסתובבה ברחבי הולנד וגם חוצה את הגבול לבלגיה וצרפת עם מזוודה מלאה בעיתונים לא חוקיים, כרוזים על שביתות, כסף ותלושי מזון לאנשים במסתור ותעודות זהות מזויפות.
היא עושה חיל עד שנתפסת ונעצרת בשנת 1944 ואחרי מעצר בהולנד מועברת לכלא הגרמני ראוונסבריק. בראוונסבריק האסירות והאסירים מוחזקים בתת תנאים כשהם נאלצים לעבוד בעבודה פיזית קשה ולהגן על עצמם מהקור והאכזריות של הסוהרים שלהם. סלמה סובלת ממחלות קשות, עדה לזוועות רבות סביבה אבל כח הרצון שלה לחיות ולשרוד גובר על הכל.
אחרי המלחמה סלמה בוחרת להשאיר את זוועות המלחמה מאחור ולא לדבר לעולם על מה שקרה בראוונסבריק אבל החוויות מהמלחמה המשיכו ללוות אותה תמיד.

הפרקים מתארים את חייה של סלמה לפני, במהלך ולאחר המלחמה והיא מספרת על אנשים שהכירה באותה תקופה שעזרו לה וגם בגדו באמונה.
על מחנה העבודה לנשים ראוונסבריק שמעתי לראשונה כשקראתי את הספר "בנות הלילך" ושם הוא תואר כמקום פסטורלי מבחוץ אבל אכזרי מאד מאחורי דלתיים סגורות. כשאני קוראת ספרים על אנשים שהצטרפו לתנועת ההתנגדות למשטר הנאצי אני תמיד חושבת עד כמה זה היה מסוכן על גבול הטיפשי לעשות את זה אבל במחשבה שנייה בלי כל האנשים האמיצים האלה המלחמה לעולם לא היתה מסתיימת והרבה אנשים נוספים וחפים מפשע היו מוצאים את מותם.
קשה לי בכל פעם מחדש לקרוא על אנשים שמכורח הנסיבות נאלצו לעצור את חייהם ולהסתתר כמו חיה חסרת אונים שמנסה להגן על עצמה מפני חיות טורפות. בזכות האנשים האלו שהצליחו להינצל שהיו אז ילדים שנאלצו להתבגר בטרם עת ניתן היום לקבל תיעוד על מה שקרה באותה תקופה והם דור ההמשך של העם היהודי.
ספרה של סלמה ולמן מתאר סיפור חיים מרתק ומצמרר, מעורר השראה אודות בחורה חכמה, אמיצה ומלאת תושייה שמספר גם את סיפורם של יהודי הולנד. הספר הצליח לרגש אותי ומבחינתי זהו ספר שחייבים לקרוא כדי לזכור ולא לשכוח!

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review