תיבת הזיכרונות – קתרין יוז

תיבת הזיכרונות
סופר/ת:
הוצאה:
Published: 2022

אנחנו לא יכולים לברור בפינצטה את החלקים של הסיפור שלנו שהיינו רוצים לשמור. החיים שלנו הם כור היתוך של חרטות, ניצחונות, עצב ושמחה. וחייבים להשלים על הכול.

שנת 2019.
בלילה שבו ג'ני טאנר חוגגת את יום הולדתה המאה, היא מרגישה שהיא חייבת לנוח מהכל ולספר את סיפור חייה המרתק לקנדיס, המטפלת הצעירה שמסייעת לה בדיור המוגן לגיל הזהב שבו היא מתגוררת.
קנדיס היא צעירה בת 23 שחולמת יום אחד לפתוח סלון יופי משלה ולעבוד כקוסמטיקאית אבל עד שזה יקרה היא עובדת בדיור המוגן כדי לפרנס את עצמה ואת החבר השתלטן שלה בו.
ג'ני חוזרת בזמן לשנת 1940, היא היתה אז בחורה בת 21 שנשלחה בשלהי המלחמה עם אחיה לואיס בן ה-5 לויילס לאחר שהשניים נפרדו מאמם במנצ'סטר.
כשג'ני היתה בת 12 היא חלתה בפוליו ובהמשך גם חלתה בדלקת הסמפונות ואמה העדיפה שהיא לא תישאר במנצ'סטר המופגזת כי החיים שם הקשו על הריאות שלה ועל רגלה הפגועה.
ג'ני הבטיחה לאמה שהיא ולואיס יישארו יחד לנצח אבל כשהם מגיעים למנצ'סטר הם מגלים שבמשפחות שעומדות לארח אותם אין מקום לשניהם אבל ג'ני מתעקשת לא להיפרד מאחיה ולבסוף הם עוברים להתגורר עם בני משפחת אוונס שכוללת את ברין, אשתו החולנית דלית' ובנם לורקן בן ה-22.
ג'ני מיומנת בתפירה והיא תופרת בחסד אבל בבית משפחת אוונס היא עוזרת לבני המשפחה לטפל במשק הבית ובחווה שלהם ויום אחד היא פוגשת במקרה את דומינקו ברנרדי המכונה ניקו שמנהל את בית הקפה והגלידריה בעיירה. ניקו עלה עם הוריו מאיטליה והוא כל כך יפה שכל הנערות המקומיות לא יכולות שלא לעמוד בקסמיו.
ג'ני מתאהבת בו מיד וגם הוא לא יכול להפסיק לחשוב עליה אבל באמצע נמצא גם לורקן שרוצה את ג'ני לעצמו ועכשיו היא מתלבטת בין לורקן טוב הלב וכחול העיניים לבן ניקו היפה והכריזמטי.
כשרוחות מלחמה מנשבות באוויר והקנאה מסנוורת את עיניו היפות של לורקן, הגבולות מטשטשים ומתקבלות החלטות שאין מהן דרך חזרה. ג'ני צריכה לעשות בחירה קשה בין שני הגברים וגם לחרוץ את גורלו של אחיה הקטן שהוא יקר לה יותר מכל. שמונים שנה לאחר מכן, ג'ני הקשישה מבינה שהיא חייבת לסגור מעגל עם כל הדברים הפתוחים שנותרו בזמן המלחמה והיא רוצה לטוס עם קנדיס לאיטליה כדי להשלים עם הבחירות שעשתה לפני שהיא מחזירה את נשמתה לבורא.

העלילה נעה בין ההווה של שנת 2019 שמתארת את חייהן של ג'ני וקנדיס לבין העבר של שנת 1940 בחייה של ג'ני בתקופת המלחמה.
קנדיס נאלצת להתמודד עם חיים לצד גבר קנאי, נצלן ולא מפרגן שמתעלל בה רגשית ומשתלט על כל פיסה בחייה. קנדיס שגדלה ללא תמיכה הורית והדרכה של אם אוהבת, לא יודעת איך להתנהל בחיים והיא תמימה ונותנת לבו לשלוט בה כשהיא מתרצת את זה כאכפתיות ואהבה מצדו. ואילו דמותה של ג'ני כאישה צעירה נאלצת להתבגר טרם זמנה כשהיא הופכת לאם זמנית לאחיה הקטן הילדותי והמפונק ובהמשך היא הולכת עם הלב שלה אבל המחיר שהיא משלמת הוא כבד מידי. דמותה של קנדיס הצליחה לקומם אותי בהתחלה, היה קשה לי לקרוא עד כמה היא כנועה ומתרצת את ההתנהגות של החבר שלה שלא היה ראוי לה אבל במהלך העלילה היא לומדת להיות אמיצה וחזקה ולעמוד על הזכויות שלה.
כשג'ני נכנסת לחייה היא סוג של שיעור עבורה ומורה לחיים שמאירה את עיניה ופוקחת אותן כדי שתראה עם מי היא חיה.
כמו בספריה הקודמים של קתרין יוז, גם כאן העלילה נעה בין שני צירי זמן ובין שתי נשים שנלחמות על מקומן בעולם, כל אחת מהן עוברת טלטלות רגשיות ורומנטיות שגורמות להן להתבגר ולעצב את דמותן.
התחלתי את הספר במחשבה שאני לא יודעת לאין העלילה הולכת להוביל אותי אבל להפתעתי הוא הצליח לרגש אותי מאד. בחודש הבא אני עומדת לטוס לווילס ואין ספק שאני הולכת לחשוב על דמותם של ג'ני ולואיס ברגע שאביט מחלון הרכבת על השדות הירוקים.
הספר היה רומנטי, מרגש מאד, אפוף סודות וטוויסטים לא צפויים וגם נגע בנושאים חשובים כמו פועלם של הפרטיזנים שנלחמו באומץ ובגבורה נגד הגרמנים במהלך המלחמה.
אני ממליצה עליו בחום!

קריאה מהנה.

כתיבת תגובה

Rate this review

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מרי שרון

    סקירה מרגשת מאוד!